Udostępnij

Kupią rowery dzieciom z biednych domów, żeby mogły swobodnie się przemieszczać i uczyć nowych rzeczy

28.09.2021

Szkockie władze ruszają właśnie z pilotażem nowego programu, w którym dzieci z biedniejszych rodzin dostaną od władz rowery. Plan jest taki, że łatwiej będzie im dojechać do szkoły, ale zyskają także więcej niezależności, pewności oraz okazji do poznawania nowych miejsc i możliwości. Dodatkowo władze liczą, że będzie to dobra metoda promowania zdrowych metod przemieszczania się.

Program jest realizacją jednego ze zobowiązań nowego szkockiego rządu. Pilotaż ma potrwać rok, a w jego ramach rowery trafią do 300 uczniów z pięciu szkół – podstawowych oraz średnich. Otrzymają je uczniowie, których nie stać na zakup własnego roweru. Politycy ogłaszając go dużo mówili o ambitnych celach i bezemisyjnej gospodarce.

– Korzyści z zapewnienia dzieciom większego dostępu do rowerów są oczywiste. To zwiększa równość szans w budowaniu umiejętności potrzebnych w życiu, pewności siebie, niezależności i nauka zdrowych oraz zrównoważonych zwyczajów związanych z podróżowaniem już od najmłodszych lat. Zapewnienie, że więcej dzieci może wybrać aktywne sposoby podróżowania jest kluczowe, by udało nam się zrealizować ambitne cele związane z osiągnięciem neutralności dla klimatu – mówił minister transportu Graeme Day, kiedy inaugurował projekt.

Sama idea jest jednak dużo prostsza niż wynikałoby z przemówień polityków.

Czytaj również: WHO zaleca poruszanie się rowerem

Efekt Glasgow

Chodzi w tym przede wszystkim o walkę z wykluczeniem. Na miejsce realizacji projektu wybrano jedną z najbiedniejszych dzielnic Glasgow, która jest jednocześnie jednym z najbiedniejszych miejsc w Szkocji. Z biedą wiążą się tam liczne problemy społeczne oraz zdrowotne. Na Wyspach mówi się nawet o tzw. „efekcie Glasgow„.

To hasło, które zwraca uwagę na dużą liczbę problemów zdrowotnych oraz krótką oczekiwaną długość życia w tym szkockim mieście. Ta odbiega od średniej dla Europy oraz Wysp i np. 25 proc. żyjących tam mężczyzn umiera przed 65 rokiem życia. Ale, co ciekawe, efekt nie dotyczy wszystkich. W bogatszych dzielnicach miasta jest całkiem nieźle.

Statystyki ciągną w dół sąsiedztwa najbiedniejsze.

I to właśnie między innymi dla nich przygotowano program, w którym uczniowie szkół dostaną rowery. Dzięki temu dzieci mają zyskać możliwość przemieszczania się po mieście i poszukania sobie nowych zainteresować i okazji do przyjrzenia się innym częściom Glasgow. Podpatrzyć, jak jest gdzie indziej i inaczej pomyśleć o swojej okolicy.

Albo pomyśleć o tym, by się – być może – z niej wyrwać.

Po roku ma nastąpić ocena programu, która będzie dotyczyła nie tylko tego, jak dostęp do rowerów wpłynął na dzieci, ale też najlepszych metod ich udostępniania i zapewniania, jak największych korzyści dla lokalnej gospodarki.

Szkoci chcą bowiem także, by program zapewnił zajęcie serwisom i komisom rowerowym.

Czytaj również: lekarze będą mogli zapisywać abonament na miejskie rowery

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.