Udostępnij

Aktywiści Greenpeace zatrzymani po wejściu na dach ministerstwa. „Stop dewastacji! Czas na ochronę”

03.08.2020

Aktywiści i aktywistki Greenpeace wspięli się dziś na dach budynku Ministerstwa Środowiska, po czym rozwiesili baner wzywający do ograniczenia wycinki drzew w polskich lasach. Po akcji zatrzymanych przez policję zostało kilkanaście osób.

Poniedziałkowy poranek mógł zaskoczyć pracowników resortu i wszystkich mijających budynek Ministerstwa Środowiska. Grupa aktywistów i aktywistek Greenpeace zawiesiło bowiem na nim kilkudziesięciometrowy baner z napisem „Stop dewastacji! Czas na ochronę” oraz wizerunkiem ministra Michała Wosia z siekierą w dłoniach. Jak tłumaczy organizacja, protest to wezwanie do całkowitej ochrony 15 proc. najcenniejszych lasów w Polsce, którymi dziś zarządzają Lasy Państwowe.

Akcja zakończyła się sprowadzeniem protestujących przez służby z dachu budynku. Łącznie, w celu prowadzenia dalszych czynności, zatrzymanych przez policję zostało kilkanaście osób. To kolejny głośny happening Greenpeace, zakończony interwencją i zatrzymaniami. Przed ponad tygodniem – także przeciw wycince drzew – protestowano przed siedzibą Lasów Państwowych.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/posts/10157923196794790

Organizacja wylicza, że w Polsce od blisko 20 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. Krytykuje przy tym kolejnych ministrów środowiska za przyzwolenie na eksploatację cennych przyrodniczo drzewostanów: w Puszczy Białowieskiej, Karpackiej, Piskiej i wielu innych lasach w całej Polsce. Według Greenpeace minister Michał Woś nie tylko kontynuuje tę szkodliwą tendencję, ale wręcz ją wzmacnia.

Czytaj także: 180 km wokół Puszczy Białowieskiej. Łukasz swoją wędrówką chce pokazać, że stare lasy trzeba chronić

„W obliczu kryzysu ekologicznego i klimatycznego potrzebujemy ministra, który słucha nauki i działa na rzecz ludzi i przyrody, a nie takiego, który chroni leśnych baronów i działa na rzecz ich interesów, budowania ich finansowej i politycznej pozycji. Dlatego dzisiejszy protest to dopiero początek naszych starań, starań, w których biorą ludzie organizacje i grupy ludzi z całej Polski. Chcemy prawdziwej, właściwej ochrony cennych lasów. Stop dewastacji!” – mówi Marta Grundland z Greenpeace Polska.

Jak dodaje, społeczeństwo chce, by stare lasy były chronione. „Dzisiaj wreszcie minister, w odpowiedzi na naszą akcję, powiedział że z chęcią spotka się i porozmawia. Jeśli będzie to rozmowa o tym, jak pilnie zacząć właściwie chronić wszystkie cenne przyrodniczo lasy, spotkamy się z nim” – podkreśla aktywistka.

_

Zdjęcie: Maciej Skwara / Greenpeace Polska

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.