Udostępnij

Odkrywka Turów z koncesją do 2044 roku mimo międzynarodowych napięć

29.04.2021

Minister klimatu przedłużył koncesję dla kopalni węgla brunatnego „Turów” na styku polskiej, czeskiej i niemieckiej granicy. Zezwala ona na wydobycie surowca do 2044 roku. Według wcześniejszego postanowienia Polska Grupa Energetyczna mogła je prowadzić jedynie do 2026. Decyzja zapadła mimo napięć międzynarodowych powodowanych przez działalność odkrywki. Przeciwko przyznaniu koncesji protestowali Czesi. W jej sprawie w Komisji Europejskiej interweniowali również Niemcy.

Według naszych sąsiadów odkrywka negatywnie wpływa na środowisko tuż za zachodnią i południową granicą. Niemcy narzekają na osiadanie terenu i pylenie. Z tymi problemami do Komisji Europejskiej zgłosili się mieszkańcy przygranicznego Zittau. Według Czechów odkrywka zagraża zasobom wody pitnej dla miejscowości położonych najbliżej granicy. Jej poziom wokół kopalni obniża się przez powstawanie leja depresyjnego. W związku z tym Praga skierowała sprawę koncesji dla „Turowa” do zbadania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nie przeszkodziło to ministrowi klimatu i środowiska Michałowi Kurtyce w przedłużeniu pozwolenia na wydobycie. Swoją decyzję uzasadnił potrzebą zapewnienia dostaw węgla do pobliskiej elektrowni, „zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną (…)”. Nowa koncesja nakłada na właściciela kopalni nowe obowiązki. Polska Grupa Energetyczna musi ograniczyć emisję pyłów i zamontować ekrany akustyczne obniżające poziom hałasu pochodzący z odkrywki.

Koncesja dla Turowa mimo sprzeciwu organizacji społecznych

Nie uspokaja to aktywistów, od dawna protestujących przeciwko przedłużaniu działalności kopalni. Greenpeace zauważa, że Turów dostał koncesję przed wydaniem oceny oddziaływania na środowisko. Decyzja zapadła również tuż przed wejściem w życie nowego prawa zapewniającego organizacjom społecznym większy udział w postępowaniach koncesyjnych.

Czytaj również: Grecja przyspiesza zieloną transformację. Koniec węgla za cztery lata

– To absolutnie skandaliczne. Po raz kolejny zignorowano krytyczne uwagi zgłoszone przez organizacje pozarządowe, czeskie ministerstwo środowiska, samorządy regionów czeskiego Liberca i niemieckiego Zittau oraz tysiące mieszkańców przygranicznych czeskich i niemieckich miejscowości – komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska.

Przeciwko przedłużaniu koncesji na wydobycie protestuje również EKO-UNIA. Organizacja krytykuje pompowanie pieniędzy w węglowy biznes w regionie, który niedługo będzie musiał przejść gruntowną transformację gospodarczą.

– Świat i technologie w reakcji na katastrofę klimatyczną zmieniają się bardzo szybko. Kto na to zamyka oczy zachowuje się jak “w bajce, w której król był nagi, a nikt tego nie chciał widzieć”. Dziś polityka patriotycznego narcyzmu, obrony węgla do końca, obrażania i hejtu wobec inaczej myślących, powtarzania zaklęć, że będziemy wydobywać i spalać węgiel do 2044 roku są nierozsądne – twierdzi Radosław Gawlik prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Takim komentarzom sprzeciwia się Grupa PGE, która w środę ruszyła z kampanią „Zielony Ład, a nie dzika transformacja”. W jej ramach powstała strona internetowa turow2044.pl przedstawiająca stanowisko spółki. Ta przypomina, że kopalni grozi zamknięcie z dnia na dzień. Mogłoby do tego dojść w ramach proponowanego przez Czechów „środka tymczasowego”, o który praski rząd zabiega w Trybunale Sprawiedliwości UE. Wydobycie mogłoby wtedy ruszyć dopiero po korzystnym dla właścicieli odkrywki wyroku TSUE. „W związku z możliwym zamknięciem kopalni w Turowie Polsce grozi katastrofa społeczno-ekonomiczna” – straszy PGE.

Źródło zdjęcia: Łukasz Brzozowski / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.