Udostępnij

Alarm naukowców: kolonie pingwinów antarktycznych zmniejszają się nawet o 77 procent

12.02.2020

Naukowcy badający pingwiny maskowe na Antarktydzie stwierdzili drastyczny spadek ich liczby w wielu koloniach. U niektórych to aż 77 procent w porównaniu do danych z ostatnich badań.

Kolonie pingwinów antarktycznych notują spadek o ponad połowę, wzbudzając jeszcze większe obawy naukowców o ten najdzikszy ekosystem świata. Do takich wniosków doszli po ponad miesiącu liczenia piskląt na Szetlandach Południowych. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną gwałtownej zmiany populacji jest globalne ocieplenie.  

Przy użyciu dronów i ręcznych klikaczy zespół czterech badaczy z amerykańskiego Stony Brook University zanotowali 52 786 par lęgowych na Wyspie Słoniowej – to  o 58 procent mniej niż w poprzednim badaniu z 1971 roku. Naukowcy przeprowadzili również spis pingwinów w śniegu, mgle i marznącym deszczu na wyspie Low, gdzie wstępne dane wskazują na podobną skalę spadku.

Podobna historia wydarzyła się na wyspie Livingston, gdzie zespół walczył ze wzburzonymi falami, aby odkryć, że przy skałach Hannah Point pingwinów jest jeszcze mniej.

Pełny bilans ze wszystkich wysp nie zostanie opublikowany, dopóki wyprawa nie zostanie zakończona, ale naukowcy stwierdzili, że trend był wyraźny i niepokojący. Kolonie pingwinów antarktycznych kurczą się, pozostawiając miejsce dla innego gatunku ptaków.

„To pokazuje, że coś w ekologii morskiej jest zepsute lub zmieniło się drastycznie od lat 70. XX wieku” – powiedział naukowiec Noah Strycker podczas wyprawy badawczej na wyspie Low. Podkreślił, że przyczyną zmniejszania się kolonii pingwinów jest coś, co wpływa na nie za młodu.

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną tego zjawiska są zakłócenia klimatu. Ogrzewanie napędzane przez ludzi spowodowało wzrost temperatur zimowych na półwyspie Antarktycznym o 5 stopni powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. To jeden z najszybszych wzrostów na świecie. Ostatnio region odnotował nowy rekord temperatury – 18,3 ° C, pobijając poprzedni – 17,5 ° C.

Co prawda, Antarktyda ma „zwycięzców i przegranych”, bo pingwiny maskowe zastępowane są przez białobrewe. W szerszej skali jednak przegranych jest znacznie więcej. Większość gatunków pingwinów cierpi z powodu ocieplenia klimatu. Dwa lata temu naukowcy ostrzegali, że 70 procent pingwinów królewskich może zniknąć lub zostać zmuszonych do znalezienia nowych lęgowisk do końca tego wieku. Wcześniejsze badania wykazały, że 60 procent siedlisk pingwinów Adelich na Antarktydzie mogło już zniknąć. Istnieją obawy o efekt domina u innych zwierząt, w tym wielorybów i fok.

W październiku Komisja ds. Oceanu Antarktycznego omówi trzy propozycje dotyczące tamtejszego rezerwatu, które zostały odrzucone w ubiegłym roku.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

Źródło: „The Guardian”

Fot: flickr.com

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.