Udostępnij

Do końca wieku może zniknąć nawet 92 proc. lodowców w Alpach

11.12.2020

Dalszy postęp zmian klimatycznych może doprowadzić do utraty nawet 92 proc. alpejskich lodowców do końca wieku – wynika z ustaleń naukowców z Aberystwyth University. Zmiana odbije się na lokalnej hydrologii, wpływając na lokalne ekosystemy, jak i życie ludzi w regionie.

Naukowcy z Aberystwyth University przeprowadzili modelowanie, którego celem było sprawdzenie, jak dalszy przebieg zmian klimatu wpłynie na topnienie lodowców w Alpach. Wykorzystano w tym celu historyczne dane od 1901 roku, obejmujące cały region Alp, które zestawiono następnie z prognozami na temat warunków klimatycznych.

Z analizy wynika, że zdecydowana większość alpejskich lodowców zniknie do końca wieku. W skrajnym przypadku taki los czeka 92 proc. z nich.

„Te lodowce wpływają na wszystko, od ekosystemów, po populacje ludzi. Jednym z największych skutków dla lokalnej ludności w Alpach będą te dotyczące zasobów wodnych, a także zmiany w topnieniu i spływie wód. Będzie to miało konsekwencje dla zasobów wody pitnej, upraw, nawadniania, infrastruktury sanitarnej i energetyki wodnej” – podkreśla prof. Neil Glasser z Aberystwyth University, koordynator projektu.

Czytaj także: Koronawirus to tylko początek? Topnienie lodowców może uwolnić kolejne źródła chorób

Obecnie w regionie Alp znajduje się około 4 tys. lodowców. Wiele z nich położonych jest w miejscu znanych kurortów narciarskich, jak lodowiec Klein Matterhorn w Zermatt w Szwajcarii, Hintertux w Austrii i La Grand Motte w Tignes we Francji.

Autorzy badania podkreślają, że jest to pierwsza tego typu prognoza, która może pozwolić na zrozumienie procesów zachodzących także w przypadku innych lodowców na świecie. Zaznaczają, że choć obserwuje się poważniejsze skutki zmian klimatu, zanik lodowców jest swojego rodzaju „kopalnianym kanarkiem”, który informuje nas o skali problemu.

_

Z pełnymi wynikami analiz można zapoznać się tutaj.

Źródło: Aberystwyth University

Zdjęcie: Shutterstock/Sergiy Palamarchuk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.