Udostępnij

Andrzej Guła: Polska nie ma polityki antysmogowej

27.01.2021

Choć w ostatnich latach świadomość problemu smogu zwiększyła się wśród polityków, a premier Morawiecki w swoim exposé wskazywał na czyste powietrze jako miarę rozwoju cywilizacyjnego kraju, to wciąż nie doczekaliśmy się spójnej polityki rządu w tym obszarze.

Program Czyste Powietrze ogłoszono w 2018 r. Miał doprowadzić do likwidacji 3 milionów kopciuchów w perspektywie dziesięcioletniej. Jesteśmy w jednej czwartej drogi tego programu, a kopciuchów zlikwidowano zaledwie 70 tysięcy. Nie napawa to optymizmem.

Przyczyn można doszukiwać się w niedokończonych reformach programu Czyste Powietrze. Wbrew zapowiedziom nie włączono banków w dystrybucję dotacji z Czystego Powietrza, nie zbudowano sprawnie działającej sieci dystrybucyjnej, nie przeprowadzono dużej kampanii promującej ten program, odcięto możliwość pozyskania finansowania dla najuboższych gospodarstw domowych.

Jednak znacznie ważniejszą przyczyną tak słabych wyników jest niedostrzeganie przez rząd, iż proces likwidacji smogu z domowych palenisk nie zależy tylko i wyłącznie od programów dotacyjnych, nawet jeśli te będą sprawnie działać. To nie dotacje, lecz regulacje są siłą napędową dla wymiany starych palenisk na węgiel i drewno.

Jesteśmy w przededniu wejścia w życie uchwał antysmogowych, które zabraniają używania kopciuchów do ogrzewania domów. Te uchwały ustanowiono już w 12 województwach. Pierwsze z nich wchodzą w życie już 1 stycznia 2022 r. w województwie śląskim i podkarpackim. Do tej pory rząd nie zrobił niczego, żeby wesprzeć wdrażanie tych uchwał. Mało tego, wydaje się bagatelizować znaczenie tego prawa. Samorządy również nie odrobiły zadania i, jak pokazują badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, świadomość istnienia prawa nakazującego wymianę kopciuchów jest niewielka. W woj. śląskim wynosi ona 38% a w woj. podkarpackim 14%. Czy możemy się spodziewać, iż ludzie masowo ruszą po dotacje z Czystego Powietrza, jeśli nawet nie wiedzą o obowiązku wymiany źródła ciepła?

Można się założyć, ile w następnym sezonie grzewczym będzie gospodarstw domowych używających bezprawnie urządzenia do ogrzewania domów. Obstawiam, że na Śląsku i Podkarpaciu będzie ich ponad połowa. Czy ktoś będzie to kontrolował? Wątpię. Mieszkańcy Śląska i Podkarpacia dalej oddychać będą toksycznym smogiem bo, jak mawiają na Podhalu, to prawo się nie przyjęło. Mieszkańcy Śląska, Zagłębia i Podkarpacia z pewnością zwrócą się wtedy do rządu z pytaniem o efekty rządowych działań dla czystego powietrza.

W Polsce potrzebujemy koordynatora polityki antysmogowej, a takiego brak. Nie jest nim pełnomocnik premiera ds. Czystego Powietrza, gdyż ten nie ma praktycznie żadnych narzędzi do prowadzenia polityki antysmogowej. Tradycyjnie do koordynacji nie poczuwa się ministerstwo odpowiadające za sprawy środowiska (które nie podjęło praktycznie żadnej współpracy z województwami, żeby wzmocnić wdrażanie uchwał antysmogowych). Do niedawna taką rolę próbowało pełnić Ministerstwo Rozwoju (sic!), w którym funkcjonowało biuro poprzedniego pełnomocnika rządu ds. działań antysmogowych i które przeprowadziło kilka ważnych inicjatyw dla czystego powietrza (normy emisyjne dla sprzedawanych urządzeń grzewczych, standardy jakości paliw czy centralna ewidencja emisyjności budynków), ale ten resort nie jest naturalnym koordynatorem działań w obszarze środowiska.

Byłbym nieuczciwy, pisząc, że w kwestii smogu rząd nie zrobił niczego. Zrobił i to całkiem sporo. Ale słowa premiera podczas exposé nie wystarczą, żebyśmy doczekali się spójnej i skoordynowanej polityki antysmogowej, a bez niej szansa, jaką stwarza dostęp do wielomiliardowej pomocy z funduszy unijnych, zostanie zaprzepaszczona. Tymczasem takiej – długofalowej i spójnej – polityki brakuje.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.