Udostępnij

Antydepresanty w wodach wpływają na zachowania raków

29.06.2021

Niski poziom antydepresantów, którzy spotkać można w wielu zbiornikach wodnych, może wpływać na zachowania żyjących w nich raków – wynika z badań prowadzonych przez naukowców z University of Florida. Zauważono, że raki narażone na antydepresanty zachowywały się w sposób, który mógł spowodować atak drapieżnika.

„Niski poziom antydepresantów można znaleźć w wielu zbiornikach wodnych” – powiedział w oświadczeniu Alexander J Reisinger z University of Florida, główny autor badania. „Ponieważ żyją w wodzie, zwierzęta takie jak raki są regularnie narażone na śladowe ilości tych leków. Chcieliśmy sprawdzić, jak to może na nich wpłynąć” – powiedział Reisinger.

Wyniki badań zespołu opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Ecosphere„. Okazuje się, że raki pod wpływem leków były odważniejsze i bardziej skłonne do eksplorowania nowych terenów.

Czytaj także: Naszprycowane skorupiaki w rzekach. Xanax, kokaina i tramadol to nie jedyne czym je karmimy

„Raki wystawione na działanie antydepresantu wychodziły na otwartą przestrzeń. Wynurzały się ze swojego schronienia szybciej niż te raki, które niebyły wystawione na oddziaływanie leku. Zaobserwowana zmiana w zachowaniu może narazić je na większe ryzyko zjedzenia przez drapieżnika” – skomentowała w oświadczeniu Lindsey Reisinger z University of Florida, współautorka badania.

Raki umieszczono w środowisku imitującym warunki naturalne. Następnie poddano je działaniu powszechnych w użyciu leków, zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Czytaj także: Mikroplastik we wszystkich badanych organizmach z dna Rowu Mariańskiego

Autorzy i autorki badania podkreślają, że możemy minimalizować ryzyko przedostawania się naszych leków do środowiska, odpowiednio się z nimi obchodząc. Zalecają zatem by niezużyte leki zwracać do aptek lub wyrzucać do pojemników, które są do tego przeznaczone. Leków nie powinno się spuszczać w toalecie lub innych odpływach wodnych, np. w umywalkach.

_

Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Korzystałem m.in. z materiałów udostępnionych przez University of Florida.

Zdjęcie: Shutterstock/Matteo photos

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.