Niski poziom antydepresantów, którzy spotkać można w wielu zbiornikach wodnych, może wpływać na zachowania żyjących w nich raków – wynika z badań prowadzonych przez naukowców z University of Florida. Zauważono, że raki narażone na antydepresanty zachowywały się w sposób, który mógł spowodować atak drapieżnika.
„Niski poziom antydepresantów można znaleźć w wielu zbiornikach wodnych” – powiedział w oświadczeniu Alexander J Reisinger z University of Florida, główny autor badania. „Ponieważ żyją w wodzie, zwierzęta takie jak raki są regularnie narażone na śladowe ilości tych leków. Chcieliśmy sprawdzić, jak to może na nich wpłynąć” – powiedział Reisinger.
Wyniki badań zespołu opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Ecosphere„. Okazuje się, że raki pod wpływem leków były odważniejsze i bardziej skłonne do eksplorowania nowych terenów.
Czytaj także: Naszprycowane skorupiaki w rzekach. Xanax, kokaina i tramadol to nie jedyne czym je karmimy
„Raki wystawione na działanie antydepresantu wychodziły na otwartą przestrzeń. Wynurzały się ze swojego schronienia szybciej niż te raki, które niebyły wystawione na oddziaływanie leku. Zaobserwowana zmiana w zachowaniu może narazić je na większe ryzyko zjedzenia przez drapieżnika” – skomentowała w oświadczeniu Lindsey Reisinger z University of Florida, współautorka badania.
Raki umieszczono w środowisku imitującym warunki naturalne. Następnie poddano je działaniu powszechnych w użyciu leków, zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).
Czytaj także: Mikroplastik we wszystkich badanych organizmach z dna Rowu Mariańskiego
Autorzy i autorki badania podkreślają, że możemy minimalizować ryzyko przedostawania się naszych leków do środowiska, odpowiednio się z nimi obchodząc. Zalecają zatem by niezużyte leki zwracać do aptek lub wyrzucać do pojemników, które są do tego przeznaczone. Leków nie powinno się spuszczać w toalecie lub innych odpływach wodnych, np. w umywalkach.
_
Z całością przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.
Korzystałem m.in. z materiałów udostępnionych przez University of Florida.
Zdjęcie: Shutterstock/Matteo photos