Udostępnij

Antysmogowe prawo za ostre? Kłótnia małopolskich władz

06.02.2020

Marszałek województwa Witold Kozłowski skrytykował antysmogowe propozycje swojego zastępcy Tomasza Urynowicza. Dlatego program Ochrony Powietrza (POP) może zostać ukrócony o dwie kluczowe pozycje. Chodzi o zobowiązanie gmin do przeznaczania jednego procenta z budżetu na działania dla czystego powietrza i powołanie straży gminnych.

Nowy POP ma przynieść przyspieszenie w walce ze smogiem. Jego projekt zakłada między innymi stopniowe odchodzenie od pieców węglowych w całym regionie. Zakaz stosowania tradycyjnych kotłów może jednak nic nie dać. Możliwe, że sfinansowanie ich wymiany będzie trudniejsze, podobnie jak sprawdzanie, czy mieszkańcy nie palą w „kopciuchach”.

– Zapisy dotyczące tworzenia straży gminnej? Nie widzę uzasadnienia, żebyśmy mieli zmuszać gminy do tworzenia takich jednostek. Na pewno w Programie nie będzie – dopilnuję tego osobiście – jednoprocentowej, obligatoryjnej rezerwy. Jeśli już to fakultatywna, na zasadzie wyboru przez dany samorząd – mówił na antenie Radia Kraków marszałek województwa Witold Kozłowski.

Polityk przychylił się w ten sposób do opinii samorządowców z „krakowskiego obwarzanka”. Urzędnicy z miejscowości sąsiadujących ze stolicą województwa uważają, że projekt POP-u jest dla nich zbyt wymagający. Jak twierdzą, na wymianę pieców w samej Metropolii Krakowskiej brakuje w tej chwili około 200 milionów złotych.

Kolejna „rewolucyjna” propozycja Urynowicza – zobowiązanie gmin do utrzymywania strażników – miała pomóc w skutecznym kontrolowaniu palenisk. Dziś w większości zajmują się tym szeregowi urzędnicy, którzy nie nadążają ze sprawdzaniem zgłoszeń od mieszkańców.

Projekt POP-u ma przejść teraz przez konsultacje społeczne. Te zaplanowane są na przełom lutego i marca. A więcej o nowych propozycjach marszałka Urynowicza pisaliśmy tutaj.

Na zdjęciu: Marszałek Witold Kozłowski. Źródło zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.