Udostępnij

Antysmogowe prawo za ostre? Kłótnia małopolskich władz

16.01.2024

Marszałek województwa Witold Kozłowski skrytykował antysmogowe propozycje swojego zastępcy Tomasza Urynowicza. Dlatego program Ochrony Powietrza (POP) może zostać ukrócony o dwie kluczowe pozycje. Chodzi o zobowiązanie gmin do przeznaczania jednego procenta z budżetu na działania dla czystego powietrza i powołanie straży gminnych.

Nowy POP ma przynieść przyspieszenie w walce ze smogiem. Jego projekt zakłada między innymi stopniowe odchodzenie od pieców węglowych w całym regionie. Zakaz stosowania tradycyjnych kotłów może jednak nic nie dać. Możliwe, że sfinansowanie ich wymiany będzie trudniejsze, podobnie jak sprawdzanie, czy mieszkańcy nie palą w „kopciuchach”.

– Zapisy dotyczące tworzenia straży gminnej? Nie widzę uzasadnienia, żebyśmy mieli zmuszać gminy do tworzenia takich jednostek. Na pewno w Programie nie będzie – dopilnuję tego osobiście – jednoprocentowej, obligatoryjnej rezerwy. Jeśli już to fakultatywna, na zasadzie wyboru przez dany samorząd – mówił na antenie Radia Kraków marszałek województwa Witold Kozłowski.

Polityk przychylił się w ten sposób do opinii samorządowców z „krakowskiego obwarzanka”. Urzędnicy z miejscowości sąsiadujących ze stolicą województwa uważają, że projekt POP-u jest dla nich zbyt wymagający. Jak twierdzą, na wymianę pieców w samej Metropolii Krakowskiej brakuje w tej chwili około 200 milionów złotych.

Kolejna „rewolucyjna” propozycja Urynowicza – zobowiązanie gmin do utrzymywania strażników – miała pomóc w skutecznym kontrolowaniu palenisk. Dziś w większości zajmują się tym szeregowi urzędnicy, którzy nie nadążają ze sprawdzaniem zgłoszeń od mieszkańców.

Projekt POP-u ma przejść teraz przez konsultacje społeczne. Te zaplanowane są na przełom lutego i marca. A więcej o nowych propozycjach marszałka Urynowicza pisaliśmy tutaj.

Na zdjęciu: Marszałek Witold Kozłowski. Źródło zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.