Udostępnij

Zaniepokojeni lekarze apelują do małopolskich polityków. W tle tysiące zgonów rocznie

04.07.2022

30 lekarzy i naukowców z całej Polski wystosowało apel do władz Województwa Małopolskiego oraz do wszystkich radnych. Wyrazili oni zaniepokojenie możliwymi zmianami w uchwale antysmogowej dla województwa małopolskiego oraz dla Miasta Krakowa. Jednocześnie poparli oni likwidację nieefektywnych kotłów na paliwa stałe, w jak najkrótszym czasie.

Małopolski sejmik zajmuje się w poniedziałek petycjami, które złożyły Budzów oraz Stryszawa. Swoje petycje złożyły także Cech Zdunów Polskich oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece. W myśl petycji „kopciuchy” generujące smog mają działać dłużej, a w Krakowie ponownie będzie można palić drewnem w kominkach. Do wprowadzenia powyższych zmian konieczne jest złagodzenie uchwały antysmogowej, która przewiduje likwidację starych kotłów do końca bieżącego roku.

Drewno w kominku kontra 1,5 tys. zgonów rocznie

Propozycje małopolskich gmin i organizacji branżowych napotkały na zdecydowany sprzeciw środowiska lekarskiego. 30 profesorów, doktorów i lekarzy reprezentujących największe szpitale i uczelnie medyczne postanowiło przypomnieć, że czyste powietrze jest kluczowe dla zdrowia mieszkańców regionu.

W apelu podkreślono, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza prowadzi co roku do 50 tys. przedwczesnych zgonów. W samej Małopolsce jest to 1,5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Nie jest to całość ceny, jaką małopolanie płacą za dymiące kopciuchy. Pozostałe konsekwencje to m.in.: nowotwory, uszkodzenia mózgu, zawały serca niższa waga urodzeniowa niemowląt. Do tego dochodzą problemy z płodnością, obniżenie IQ w kolejnych pokoleniach a nawet powiązania z chorobą Alzheimera czy cukrzycą.

Rektorzy, lekarze i samorządowcy jednym głosem

Przypomniano również, że wprowadzenie zakazu spalania paliw stałych w Krakowie przyniosło spodziewaną poprawę jakości powietrza. „Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego działania zmierzające do poprawy jakości powietrza w Krakowie przyniosły także skutek w postaci spadku zachorowań na astmę i alergie u dzieci. Poprawa na przestrzeni 10 lat jest zdecydowana. Jeżeli chodzi o astmę oskrzelową – odsetek zmalał z 22 proc. do 9 proc. Ta poprawa zdrowia u dzieci i młodzieży jest skorelowana z prowadzonymi od 2013 roku działaniami zmierzającymi do likwidacji źródeł niskiej emisji w Krakowie” – czytamy w apelu.

Środowisko medyczne podkreśla, że próba zmiany przepisów antysmogowych „byłaby nieodpowiedzialna”. Taka decyzja pogłębiłaby również dramatyczną sytuację Małopolski, która znajduje się wśród regionów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Europie.

Nie jest to jedyna inicjatywa, która ma na celu utrzymanie przepisów korzystnych dla jakości powietrza. W zeszłym tygodniu swoje stanowiska przedstawili rektorzy krakowskich szkół wyższych, a także Polski Alarm Smogowy. Już w kwietniu w podobnym duchu wypowiedziały się władze Krakowa oraz Metropolii Krakowskiej.

Pełny tekst apelu do władz sejmiku wraz z listą sygnatariuszy [PDF]

Zdjęcie: jedyl/Shutterstock

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.