Udostępnij

Kraków i gminy „obwarzanka” przeciw opóźnianiu wejścia w życie uchwały antysmogowej

27.04.2022

Metropolia Krakowska apeluje do Zarządu Województwa Małopolskiego, aby uchwała antysmogowa weszła w życie bez opóźnień. Apel ma związek z pojawiającymi się propozycjami, by odłożyć w czasie termin wymiany najstarszych urządzeń grzewczych. Kotły pozaklasowe w woj. małopolskim mogą działać tylko do końca 2022 roku.

„Mamy nadzieję, że w przypadku konieczności podjęcia decyzji w sprawie propozycji odsunięcia terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej, Zarząd Województwa Małopolskiego utrzyma dotychczasowy kurs i nie wyrazi zgody na zmianę terminu 1 stycznia 2023 r. co pozwoli na utrzymanie dotychczasowego tempa i skali wymiany kotłów bezklasowych nie tylko w Metropolii Krakowskiej, ale również w całym Województwie Małopolskim” – napisano we wspólnym oświadczeniu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska. Pod apelem podpisali się Prezydent Miasta Krakowa i włodarze gmin: Biskupice, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.

Wspólne oświadczenie wydano w związku z pojawiającymi się propozycjami, by odłożyć w czasie obowiązek wymiany najstarszych urządzeń grzewczych. Chodzi o kotły pozaklasowe, które według obowiązujących zapisów małopolskiej uchwały antysmogowej muszą zostać wymienione do końca 2022 roku.

Czytaj także: Krakowski obwarzanek bez węgla? Kierunek znany, cel wciąż daleko

Administracja publiczna musi być konsekwentna

„Doświadczenia w zakresie poprawy jakości powietrza pokazują jak ważna jest konsekwencja w działaniach administracji publicznej. To dzięki konsekwentnym działaniom władz samorządowych różnych szczebli doprowadziliśmy do uchwalenia pierwszych w Polsce uchwał antysmogowych” – powiedziała w oświadczeniu Elżbieta Burtan, Wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Krakowska. „Liczymy na konsekwencję Zarządu Województwa i utrzymanie aktualnego brzmienia uchwały antysmogowej” – apeluje Burtan.

Włodarze Krakowa i okolicznych gmin podkreślają, że ich wspólne wysiłki przynoszą coraz większe rezultaty. Widać bowiem coraz większe zainteresowanie wymianą pieców. Metropolia Krakowska podkreśla w tym kontekście, że istotne jest również niewydłużanie obecnych regulacji, które przewiduje uchwała antysmogowa dla Małopolski. Mogłoby to spowodować zatrzymanie całego procesu wymiany przestarzałych źródeł ciepła na mniej emisyjne.

Czytaj także: Coraz mniej wykroczeń w Krakowie. Uchwała antysmogowa działa

„Opóźnienie przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza”

„W naszej opinii, ewentualne odsunięcie terminu wejścia w życie niektórych zapisów uchwały antysmogowej w znacznym stopniu obniży tempo wymiany bezklasowych kotłów węglowych oraz nadwyręży zaufanie mieszkańców do władz publicznych. Co w konsekwencji spowoduje jeszcze większy spadek zainteresowania mieszkańców skorzystaniem z programów wspierających likwidację kotłów węglowych a wdrażanych przez administrację centralną (np. Program Czyste Powietrze) jaki i samorządową (projekty finansowane z funduszy europejskich oraz gminnych)” – napisano w oświadczeniu Metropolii Krakowskiej.

„Uważamy, że opóźnienie procesu wymiany kotłów węglowych przekreśli szansę na poprawę jakości powietrza, o którą tak bardzo od kilku lat wszyscy walczymy. Tym samym istnieje poważne ryzyko, że dotychczasowy wysiłek mieszkańców i władz samorządowych włożony w realizację działań zmierzających w poprawę jakości powietrza zostanie zaprzepaszczony” – podkreślają włodarze gmin.

W Krakowie to działa i przynosi efekty

Uchawała antysmogowa dla miasta Krakowa została wprowadzona w 2016 roku. W myśl jej zapisów mieszkańcy mieli trzy lata, żeby przestać spalać paliwa stałe w domowych instalacjach. Choć dla łamiących zapisy przewidziano mandaty do 500 zł, krakowska Straż Miejska podsumowując zeszły rok dała powody do optymizmu. Zeszłej zimy funkcjonariusze przyjęli sześciokrotnie mniej zgłoszeń niż w sezonie 2019/2020. Wymierzono też mniej znacznie mniej mandatów – zaledwie 23.

 class=

To nie jedyny efekt wprowadzonych obostrzeń. Według badań prof. Ewy Czarnobilskiej, kierowniczki Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, poprawiło się zdrowie najmłodszych. Odsetek astmy oskrzelowej spadł z 22 proc. do 9 proc., natomiast alergicznego nieżytu nosa z 50 proc. do 35 proc.

_

Z całością oświadczenia oraz listą sygnatariuszy można zapoznać się na stronach Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Zdjęcie tytułowe: Smogowy dzień od północnej strony Krakowa. fot. Joanna Urbaniec

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.