ArcelorMittal nie wyłączy wielkiego pieca. Huta w Krakowie ma działać dalej

4215
0
Podziel się:
ArcelorMittal nie wyłączy wielkiego pieca

Firma ArcelorMittal, właściciel krakowskiego kombinatu hutniczego, jednak nie zatrzyma pracy wielkiego pieca. Poinformowała o tym Polska Agencja Prasowa. Koncern planował wstrzymać dużą część produkcji we wrześniu, argumentując to trudnymi warunkami dla prowadzenia swojej działalności. 

– Tymczasowe wstrzymanie pracy części surowcowej huty ArcelorMittal Poland w Krakowie, czyli wielkiego pieca i stalowni, zostało odłożone w czasie – poinformował w czwartek koncern hutniczy. Agencja powołuje się przy tym na rzeczniczkę hutniczego giganta, Sylwię Winiarek. W przesłanym oświadczeniu podkreśliła, że koncernowi zależy na pozostaniu w Nowej Hucie.

„Chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że wstrzymanie pracy części surowcowej będzie rozwiązaniem tymczasowym i że żaden z naszych pracowników w związku z tym postojem nie straci pracy. Zależy nam na obecności w Polsce i chcemy kontynuować produkcję stali nad Wisłą” – czytamy w oficjalnym stanowisku, które ogłoszono, kiedy zapowiadano wstrzymanie pracy.

Właściciele huty nie ukrywają jednak, że coraz trudniej jest im prowadzić zanieczyszczającą środowisko działalność. Zależy to głównie od rosnących kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz cen surowców.

Przedstawiciele firmy przypomnieli, że powodem „niełatwej” decyzji o tymczasowym wstrzymaniu pracy części surowcowej krakowskiej huty są wyzwania, z którymi mierzy się europejskie hutnictwo. Narzekają też na niewystarczającą ochronę europejskiego rynku i rosnący eksport spoza krajów Unii.

„Wszystkie te czynniki występują przy globalnej nadwyżce zdolności produkcyjnych w hutnictwie, która obecnie wynosi ponad 400 mln ton” – zaznaczyli przedstawiciele koncernu.

Przypomnijmy: w środę w siedzibie ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej odbył się protest hutników sprzeciwiających się wstrzymaniu pracy surowcowej części zakładu w Nowej Hucie. W oświadczeniu po pikiecie przedstawiciele firmy wyrazili nadzieję, że „warunki rynkowe ulegną poprawie w kolejnych miesiącach i że przywrócona zostanie równowaga pomiędzy podażą i popytem oraz równe warunki konkurowania”.

Podziel się: