Udostępnij

2020 rok jest jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów

09.12.2020

Najnowszy komunikat Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) przedstawia kolejne dowody na postępujący charakter globalnego ocieplenia. Wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów, a kończąca się dekada – najcieplejszą. Eksperci WMO zwracają także uwagę, że szóstka najcieplejszych lat, jakie kiedykolwiek odnotowano, miała miejsce po 2014 roku.

Według oceny Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) 2020 rok będzie trzecim najcieplejszym w historii pomiarów. Od 1850 roku, który eksperci WMO uznają za początek nowoczesnych pomiarów, średnia temperatur powietrza na świecie była wyższa jedynie w 2016 i 2019 roku.

Kończąca się właśnie dekada okazuje się najcieplejszą w historii pomiarów, zawierając w sobie sześć najcieplejszych lat, jakie odnotowała nowoczesna nauka. Cała wspomniana szóstka miała miejsce po 2014 roku.

Czytaj także: Lockdown ograniczył emisje CO2, ale nie pomoże w walce z ociepleniem klimatu

„Średnia globalna temperatura w 2020 roku ma wynieść około 1,2 st. Celsjusza powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. Istnieje co najmniej 20 proc. szans na to, że do 2024 roku tymczasowo zostanie przekroczony próg 1,5 st. Celsjusza” – powiedział w oświadczeniu sekretarz generalny WMO, prof. Petteri Taalas.

Eksperci WMO zwracają uwagę, że zwykle najcieplejszych lat doświadczaliśmy przy kumulacji skutków nagromadzenia gazów cieplarnianych i zjawiska El Niño. W tym roku jednak świat doświadcza przeciwnego La Niña, które oznacza ochłodzenie w części Oceanu Spokojnego.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii topnieją szybciej, niż się spodziewano. Poziom mórz już podniósł się o 8 mm

„Rok 2020 był niestety kolejnym niezwykłym rokiem dla naszego klimatu. Widzieliśmy ekstremalne temperatury na lądzie, morzu, a zwłaszcza w Arktyce. Pożary pochłonęły ogromne obszary Australii, Syberii, zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej, wysyłając smugi dymu dookoła globu. Widzieliśmy rekordową liczbę huraganów na Atlantyku, w tym bezprecedensowe huragany czwartej kategorii (…). Powodzie w niektórych częściach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej doprowadziły do ​​masowych przesiedleń ludności i podważyły ​​bezpieczeństwo żywnościowe milionów osób”- podkreśla prof. Taalas.

Eksperci WMO zwracają uwagę, że najbardziej zauważalne ocieplenie zaobserwowano w Syberyjskiej Arktyce, gdzie temperatury w 2020 rok przekraczały wieloletnią średnią o ponad 5 st. Celsjusza. Syberyjskie upały osiągnęły punkt kulminacyjny pod koniec czerwca, kiedy w Wierchojańsku termometry pokazały 38,0 st. Celsjusza, tymczasowo najwyższą znaną temperaturę na północ od koła podbiegunowego. Ocieplenie w tym rejonie doprowadziło do bezprecedensowych pożarów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.