Udostępnij

Australijskie linie lotnicze oferują 7 godzin latania bez celu. Bilety sprzedały się w 10 minut

29.09.2020

Podczas gdy Australia zmaga się z pandemią COVID-19 i po raz kolejny zawiesza loty międzynarodowe, linie lotnicze Qantas uruchamiają połączenie zwane „lotem donikąd”. Bilety na siedmiogodzinny lot, podczas którego główną atrakcją ma być podziwianie widoków i spędzanie czasu na pokładzie samolotu, wyprzedały się w rekordowym tempie 10 minut. Ofertę krytykują aktywiści klimatyczni.

Jak możemy przeczytać na stronie linii lotniczych Qantas, oferta adresowana jest do „tych, którym brakuje emocji związanych z podróżą”.

„Lot donikąd”, jak określają go australijskie media, w założeniach jest lotem widokowym, w ramach którego można podziwiać m.in. malownicze tereny stanu Nowa Południowa Walia, Operę w Sydney, a także Wielką Rafę Koralową. Podróż odbędzie się na pokładzie słynącego z dużych okien Boeinga 787 Dreamliner i potrwa około 7 godzin.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Ceny, w zależności od wybranej klasy, wahały się od 787 do 3787 dolarów australijskich – czyli od około 2200 do 10,5 tys. złotych. Mimo tego bilety wyprzedały się w 10 minut, co przedsiębiorstwo nazywa rekordem.

„To prawdopodobnie najszybciej wyprzedany lot w historii Qantas” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny linii, Alan Joyce. „Ludzie wyraźnie tęsknią za podróżami i doświadczeniami związanymi z lataniem. Jeśli będzie zapotrzebowanie, z pewnością przyjrzymy się możliwościom, by wykonać więcej takich widokowych lotów, w czasie gdy wszyscy będziemy czekać na otwarcie granic” – podkreśla Joyce.

Czytaj także: Złe wieści dla lotnictwa? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

Oferta przewoźnika została skrytykowana przez działaczy klimatycznych i środowiskowych.

„Musimy zrozumieć, że latanie nie może być wolne od emisji [CO2] w najbliższym czasie” – powiedział „Guardianowi” Mark Carter z grupy Flight Free Australia. Aktywista podkreśla, że pasażerowie australijskiego „lotu donikąd” w ciągu zaledwie siedmiu godzin zwiększą swój roczny ślad węglowy o 10 procent. Jak mówi Carter, zrobią to „gapiąc się na Wielką Rafę Koralową, którą pomogą przy okazji zniszczyć”.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Skycolors

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.