Udostępnij

Farma na Bałtyku zasili 4 mln domów. Zarobi kilkaset polskich firm

16.11.2022

PGE Polska Grupa Energetyczna i duński Ørsted zbudują największą Morską Farmę Wiatrową (MFW) na polskich wodach Bałtyku. Ma ona zacząć działać w 2026 r. Pochodząca z niej energia zasili 4 mln gospodarstw domowych rocznie przez około 30 lat.

Ørsted to firma z siedzibą w Danii znajdująca się w światowej czołówce branży offshore. Wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną – największym polskim producentem energii, zbudują i będą eksploatować MFW Baltica. Jej łączna moc ma sięgać 2,5 GW. Cały projekt podzielono na dwa etapy: Baltica 2 (o mocy 1497 MW) oraz Baltica 3 (1045,5 MW). Polska jest więc dla firmy Ørsted jednym z najważniejszych rynków.

Energia dla 4 mln gospodarstw rocznie

– Polski rynek offshore szybko dojrzewa i staje się coraz bardziej konkurencyjny. (…) cieszę się na czekające nas wyzwania, służące budowaniu nowych projektów w Polsce, wspieraniu sprawiedliwej transformacji i wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała Agata Staniewska-Bolesta, dyrektor zarządzająca Offshore Ørsted Polska.

Do 2030 r. na polskiej części Bałtyku ma powstać 5,9 GW mocy zainstalowanej. Do 2040 r., według Polityki energetycznej Polski, ma to być już 11 GW.

Według obliczeń Ørsted i PGE Baltica, ich inwestycja pozwoli każdego roku zasilać niemal 4 mln gospodarstw domowych przez trzy dekady. Zasięg inwestycji jest porównywany do czterokrotności obszaru Trójmiasta. Dzięki gwarantowanej, czystej i niedrogiej energii płynącej z MFW Baltica, każdego roku zapobiegnie się emisji aż 8 mln ton CO2.

Baltica to nowe miejsca pracy i rozwój

Morska Farma Wiatrowa zapewni więc dostęp do zielonej energii. A co za tym idzie, rozwój energetyki, ale również przemysłu oraz lokalnych społeczności. Ørsted i PGE Baltica nazywają jej budowę „impulsem dla całego Pomorza”. Inwestorzy tłumaczą, że na powstaniu offshore najbardziej korzystają waśnie regiony nadmorskie. Beneficjentami są stocznie, porty i lokalne przedsiębiorstwa.

Inwestycja wpłynie na polską gospodarkę. Dzięki budowie oraz eksploatacji MFW Baltica powstaną tysiące nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Zgodnie z szacunkami Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), w lokalny łańcuch dostaw zaangażuje się przeszło 100 polskich firm.

Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, polski łańcuch dostaw dla branży offshore jesienią ubiegłego roku liczył ponad 400 firm. A tylko w jednej edycji tegorocznych warsztatów dla dostawców organizowanych przez PGE i Ørsted udział wzięli przedstawiciele prawie 800 przedsiębiorstw, w tym ponad 500 z naszego kraju.

Zyska wiele branż

Z kolei raport Instytutu Jagiellońskiego przygotowany dla PSEW oraz Polskiego towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) przewiduje w związku z tym zatrudnienie dla około 400 krajowych dostawców i poddostawców. Kolejne miejsca pracy powstaną w okolicznych usługach transportowych, hotelarskich, ubezpieczeniowych i szkoleniowych. Inwestorzy zapewniają o swoich planach zwiększenia udziału polskich przedsiębiorstw w całym łańcuchu dostaw.

O dalszym wykorzystaniu potencjału Bałtyku w środę i czwartek porozmawiają eksperci podczas konferencji Offshore Wind Poland. Prelegenci z branży morskiej energetyki wiatrowej odpowiedzą na pytanie, czy Polsce opłaca się wykorzystane potencjału Bałtyku. Organizatorem konferencji jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z Wind Europe. SmogLab jest patronem medialnym wydarzenia, którego najbardziej interesujące wątki zostaną opisane na naszych łamach.

MFW Baltica a środowisko

Firmy deklarują, że budowa ich morskich farm wiatrowych nie będzie naruszać środowiska naturalnego, a morskie turbiny wiatrowe zostaną posadowione w odległości minimum 25 km od brzegu. W związku z tym nie wpłyną niekorzystnie na tereny mieszkalne, czy też tereny rolne. Projekt nie będzie również oddziaływał na Ławicę Słupska, pobliski obszar Natura 2000.

Ørsted nawiązał również globalną współpracę z WWF. Wszystko po to, żeby rozwijając morską energetykę wiatrową, usprawnić wdrażanie praktyk sprzyjających ochronie klimatu oraz różnorodności biologicznej wód.

Jest zgoda na wyprowadzenie mocy z MFW Baltica

Morska Farma Wiatrowa Baltica otrzymała już od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej. Co to oznacza w praktyce? Inwestorzy mogą kontynuować projekt i pracować nad uzyskaniem pozwoleń na budowę.

Uzyskanie tej decyzji jest zwieńczeniem istotnego etapu prac przygotowawczych.

– Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE.

Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu Baltica 2+3 w Ørsted, powiedział, że po uzyskaniu tej decyzji złożono wnioski o pozwolenia wodnoprawne. Następnie inwestorzy wystąpią o decyzje lokalizacyjne. – To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi. Ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do realizacji inwestycji – dodał.

Infrastruktura przyłączeniowa

Ørsted w swoim komunikacie prasowym wyjaśnia, że zadaniem infrastruktury przyłączeniowej jest wyprowadzenie energii wyprodukowanej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie:

„Na odcinku przejścia kabli morskich przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze-ląd, tj. kable zostaną poprowadzone w technologii bezwykopowej pod plażą. Następnie będą biegły ławą kablową przez teren gminy Choczewo do dwóch stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Osięki Lęborskie. Stąd energia trafi do stacji elektroenergetycznej krajowego operatora sieci przesyłowej.”

Baltica 3, pierwszy etap projektu, zwieńczy wprowadzenie do sieci pierwszej energii w 2026 r. Drugi etap, Baltica 2, rozpocznie produkcję rok później.

Czytaj także: Bałtyk da więcej prądu niż Bełchatów? „Źródło energii mamy za darmo”

Zdjęcie tytułowe: fokke baarssen/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.