Udostępnij

Częstochowa walczy ze smogiem zamieniając trawnik na beton. Mamy dla niej więcej „ekologicznych” pomysłów

11.06.2021

Serwis transportpubliczny.pl poinformował, że Częstochowa postanowiła walczyć ze smogiem… zamieniając trawnik na beton antysmogowy. Skomentować da się to tylko w jeden sposób. Nóż się w kieszeni otwiera. Tym szerzej, że miasto tłumaczy swoje działania – w dość kabaretowym stylu – ekologią.

W sprawie chodzi o to, że Częstochowa remontuje właśnie torowiska tramwajowe. Pierwotnie część z nich miała być ekologiczna w tradycyjnym sensie, a więc zielona. Ostatecznie jednak miasto zdecydowało się na – to cytat za urzędową stroną – „innowacyjną ekologiczną technologię”. Czyli zabetonowanie torowisk z pomocą płyt wykonanych z antysmogowego betonu. O samej technologii znajdziecie kilka słów na końcu tekstu.

Urząd Miasta Częstochowa chwali się "innowacyjną ekologiczną technologią". To beton antysmogowy.
Urząd Miasta Częstochowa chwali się „innowacyjną ekologiczną technologią”.

A ja tymczasem mam propozycję kilku innych innowacyjnych ekologicznych rozwiązań, z których mogą skorzystać władze Częstochowy. Przy czym, jeżeli któreś z innowacyjnych ekologicznych rozwiązań już zrealizowano, to proszę o wybaczenie. Dawno w Częstochowie nie byłem.

Ekologiczne innowacje można by na przykład zacząć od przyjrzenia się brzegom Warty. Na poniższym zdjęciu jasno widać, że jest tam całkiem sporo wolnej przestrzeni, w której dałoby się zmieścić ekologiczny beton.

Częstochowa Warta Mirów Fot. Wikimedia Commons.
Warta przepływająca przez dzielnicę Mirów w Częstochowie. Fot. Przykuta/Wikimedia Commons.

Zastosowanie tego innowacyjnego materiału nie tylko pozwoliłoby zorganizować konferencje prasową, podczas której pochwalono by się kolejnym innowacyjnym ekologicznym rozwiązaniem, ale stworzono by też miejsce przyjazne dla różnych zwierząt oraz wyspę ciepła dla wędkarzy.

O taką:

Beton antysmogowy mógłby stać się jego budulcem i zostać wykorzystany w remoncie brzegów Warty.
Przebudowa brzegu rzeki na Ukrainie. Źródło: Shutterstock.

Z kolei na Rakowie proponowałbym zastosować jeden z krakowskich wzorów dbania o ekologię i w miejsce placu zabaw, który widać na poniższym zdjęciu…

Plac zabaw i siłownia w Częstochowie przy ul. Zagłoby. Fot. Przykuta/Wikimedia Commons.
Plac zabaw i siłownia w Częstochowie przy ul. Zagłoby. Fot. Przykuta/Wikimedia Commons.

…zbudować plac zabaw na betonie.

Oczywiście ekologicznym i antysmogowym.

 class=

Taki beton – jak wiadomo – znacznie lepiej wpłynie na zdrowie mieszkańców niż zwykły, tradycyjny trawnik. Wiadomo przecież, że ma liczne zalety i na przykład mniej się nagrzewa. Dlatego warto go wykorzystać też do zabetonowania – w imię ekologii oczywiście – ogródków działkowych. Na przykład w tej niewykorzystanej przestrzeni…

 class=
Raków w Częstochowie. Fot. Adam Chamczyk.

…dałoby się spokojnie zmieścić taką ekologiczną atrakcję turystyczną, jak apartamenty mieszkalne zbudowane na planie idealnego więzienia Jeremy’ego Benthama, czyli Panoptykonu.

 class=
Apartamentowiec w Krakowie, który został zbudowany na planie Panoptykonu.

Wszystko w imię ekologii oczywiście, bo z ekologicznego betonu. xD

Następnie należałoby zadbać o parki, i parki ekologiczne w tradycyjnym sensie, takie jak Park Staszica…

Fot. Magdalia/Wikimedia Commons.
Fot. Magdalia/Wikimedia Commons.

…zmienić w parki ekologiczne w sposób innowacyjny.

O takie na przykład, jak ten z Krakowa:

 class=
Budowa Krowodrza Park w Krakowie. Źródło: Krowoderska.pl. Beton antysmogowy mógłby się stać budulcem dla takich parków.

A na koniec można pomyśleć o tym, by w imię innowacyjnych technologii ekologicznych, wybetonować także częstochowski Stary Rynek.

Chociaż nie. Przepraszam.

 class=

Na to już chyba za późno.

 class=
Wizualizacja rewitalizacji Starego Rynku w Częstochowie.

Beton antysmogowy to sprawa mała, ale znacząca

Wracając jednak do nieszczęsnego betonowego torowiska, to warto powiedzieć, że jest to sprawa mała i groteskowa, ale też znacząca, bo pokazująca sposób myślenia wielu polskich samorządowców. Ci bowiem – szczególnie w sprawach środowiska, ale nie tylko – bardzo lubią skupiać się na drogich błyskotkach, które sensu na ogół nie mają zbyt wiele, ale za to kosztują grube miliony. Trudno o lepszy przykład niż torowisko wykonane z tzw. antysmogowego betonu. I już tłumaczę dlaczego tak uważam.

Otóż, kiedy w Warszawie zdecydowano się zrobić „antysmogowe” chodniki, zainteresowałem się badaniami, na podstawie których zainwestowano w to rozwiązanie i okazało się, że w marketingowych komunikatach przemilczano pewną istotną sprawę. Mówiono, że antysmogowy beton w jakimś stopniu działa, ale nie mówiono, gdzie działa. Tymczasem działa on najlepiej na… wysokości kolan, a im dalej od niego tym gorzej. O ile gorzej dokładnie nie wiadomo, ale należy przypuszczać, że kilka metrów dalej jego efekt jest już żaden lub prawie żaden. Wybetonowanie torowiska z jego pomocą można więc odczytać głównie jako zachętę przygotowaną przez władze Częstochowy dla samobójców.

Trudno bowiem przypuszczać, by ktoś, komuś życie jest miłe, chodził na czworakach po torach tramwajowych, by zaczerpnąć tam świeżego powietrza. Tym bardziej, że taki beton w lecie jest jak rozgrzana patelnia.

To jedna sprawa. A druga jest taka, że równie popularne, co pozbawione sensu jest szukanie drogich rozwiązań tam, gdzie doskonale sprawdzają się pomysły najprostsze. Częstochowskie torowisko to przykład doskonały, bo trudno wyobrazić sobie głupszy pomysł na działanie „ekologiczne”, niż zamianę czegoś takiego…

Torowisko. Trawnik. Częstochowa. Beton antysmogowy.

…na coś takiego:

Beton antysmogowy.

Nawet jak to drugie jest „ekologiczną innowacyjną technologią”.

Znaną także pod wprowadzającą w błąd nazwą: beton.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.