Ostatnie ocieplenie planety bezprecedensowe na przestrzeni ostatnich 24 tys. lat

608
0
Podziel się:
bezprecedensowe ocieplenie

Kolejna analiza potwierdza, że obecnie zachodzące zmiany klimatu to efekt przede wszystkim działalności człowieka. Choć klimat w ostatnich 24 tysiącach lat zmieniał się także za sprawą innych czynników, tempo zmian, jak i ocieplenie obserwowane w ostatnich 150 latach jest na tym tle „bezprecedensowe”.

Naukowcy z University of Arizona (UArizona) przyjrzeli się zmianom klimatycznym obserwowanym na przestrzeni ostatnich 24 tysięcy lat. W okresie tym zauważyć można wahania średnich temperatur, powodowane również przez inne czynniki niż emisje gazów cieplarnianych. Współczesne zmiany klimatyczne określono jednak mianem „bezprecedensowych”, ze względu na ich tempo i wysokość temperatur.

Wyniki ich analiz opublikowano właśnie na łamach prestiżowego „Nature”.

W jaki sposób naukowcy z USA uzyskali takie wnioski? Połączyli oni dwie metody stosowane w tego rodzaju badaniach: analizę osadów morskich i modelowanie komputerowe. Badacze postanowili wykorzystać mocne strony obydwu z nich, by uzyskać możliwie najlepszą wiedzę na temat klimatu.

Czytaj także: Przetłumaczono część raportu klimatycznego. „Podsumowanie dla decydentów”

Animacja pokazuje tempo zmian

„Nasza rekonstrukcja sugeruje, że obecne temperatury są bezprecedensowe na tle 24 000 lat. Jak również to, że tempo powodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia jest szybsze niż wszystko, co widzieliśmy w tym czasie” – oceniła prof. Jessica Tierney z UArizona, współautorka opracowania.

„Fakt, że jesteśmy dzisiaj tak daleko poza granicami tego, co możemy uznać za normalne, jest powodem do niepokoju i powinien być dla wszystkich zaskakujący” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, Matthew Osman z UArizona.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Maridav

Podziel się: