Udostępnij

Ostatnie ocieplenie planety bezprecedensowe na przestrzeni ostatnich 24 tys. lat

18.11.2021

Kolejna analiza potwierdza, że obecnie zachodzące zmiany klimatu to efekt przede wszystkim działalności człowieka. Choć klimat w ostatnich 24 tysiącach lat zmieniał się także za sprawą innych czynników, tempo zmian, jak i ocieplenie obserwowane w ostatnich 150 latach jest na tym tle „bezprecedensowe”.

Naukowcy z University of Arizona (UArizona) przyjrzeli się zmianom klimatycznym obserwowanym na przestrzeni ostatnich 24 tysięcy lat. W okresie tym zauważyć można wahania średnich temperatur, powodowane również przez inne czynniki niż emisje gazów cieplarnianych. Współczesne zmiany klimatyczne określono jednak mianem „bezprecedensowych”, ze względu na ich tempo i wysokość temperatur.

Wyniki ich analiz opublikowano właśnie na łamach prestiżowego „Nature”.

W jaki sposób naukowcy z USA uzyskali takie wnioski? Połączyli oni dwie metody stosowane w tego rodzaju badaniach: analizę osadów morskich i modelowanie komputerowe. Badacze postanowili wykorzystać mocne strony obydwu z nich, by uzyskać możliwie najlepszą wiedzę na temat klimatu.

Czytaj także: Przetłumaczono część raportu klimatycznego. „Podsumowanie dla decydentów”

Animacja pokazuje tempo zmian

„Nasza rekonstrukcja sugeruje, że obecne temperatury są bezprecedensowe na tle 24 000 lat. Jak również to, że tempo powodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia jest szybsze niż wszystko, co widzieliśmy w tym czasie” – oceniła prof. Jessica Tierney z UArizona, współautorka opracowania.

„Fakt, że jesteśmy dzisiaj tak daleko poza granicami tego, co możemy uznać za normalne, jest powodem do niepokoju i powinien być dla wszystkich zaskakujący” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, Matthew Osman z UArizona.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Maridav

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.