Udostępnij

Koniec z pozwoleniami na wydobycie ropy, nowe tereny pod ochroną. Zielona rewolucja w USA

28.01.2021

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiada zwołanie międzynarodowego szczytu klimatycznego. Miałby się on odbyć 22 kwietnia, zaproszeni będą najważniejsi przywódcy państw świata. Wcześniej Biden ma przedstawić nowe cele redukcji gazów cieplarnianych.

To kolejna proklimatyczna decyzja nowego prezydenta. Biden w kilka godzin po zaprzysiężeniu na to stanowisko postanowił o ponownym dołączeniu USA do Porozumienia Paryskiego. Stany powróciły w ten sposób do grona państw świata, które zobowiązują się do utrzymania ocieplenia klimatu na poziomie około 1,5 stopnia Celsjusza wobec poziomu sprzed ery przemysłowej.

Biden nie chce inwestycji w wydobycie, blokuje ważny rurociąg

Za tą decyzją poszły kolejne. Chodzi o rozporządzenia wykonawcze, które będą przybliżać USA do celu obniżenia emisji gazów cieplarnianych do zera netto. Sprawy związane z kryzysem klimatycznym na ich mocy zostały uznane za „zasadniczy element amerykańskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego”. Stany mają zrezygnować z udzielania nowych pozwoleń na wydobycie ropy i gazu na terenach należących do państwa. Ponadto do 2030 roku blisko jedna trzecia terenów zależnych od rządu federalnego powinna znaleźć się pod ochroną. W ciągu dziewięciu lat Stany planują również podwoić moce zainstalowanych na oceanie elektrowni wiatrowych.

Czytaj również: Koalicja 50 krajów chce objąć ochroną 30 proc. planety

Wcześniej Biden zdecydował o zaprzestaniu prac nad rurociągiem Keystone XL. Konstrukcja miała służyć do transportu ropy z kanadyjskiej prowincji Alberta do Nebraski, Illinois i Teksasu. Według ekologów wydobycie i transport surowca mogłyby zanieczyszczać rzeki i wody gruntowe. Przeciwko budowie ropociągu protestowali również uzależnieni od rybołówstwa przedstawiciele rdzennych narodów Kanady.

Międzynarodowy szczyt w Dzień Ziemi

Potwierdzeniem zaangażowania Bidena w walce o klimat ma być zorganizowanie międzynarodowego szczytu z udziałem przywódców najważniejszych państw świata. Spotkanie miałoby się odbyć w Dzień Ziemi, czyli 22 kwietnia. Biden ma zachęcać liderów do przedstawienia podczas szczytu nowych, ambitniejszych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych.

„Przywództwo USA było niezbędne w czasie negocjacji Porozumienia Paryskiego i niezbędne do wprowadzenia jego zapisów w życie Jednak w ciągu ostatnich czterech lat świat stracił impet, a obywatele wielu krajów odczuwają niszczycielskie skutki zmiany klimatu” – oceniał Biden jeszcze jako prezydent-elekt.

Zdjęcie: Park Narodowy Zion/ LaMantarraya / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.