Udostępnij

Biegun południowy ociepla się trzy razy szybciej niż reszta globu

02.07.2020

Badania nowozelandzkich naukowców wskazują, że biegun południowy ociepla się szybciej, niż wcześniej sądzono. Według ich ustaleń średnie temperatury w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosły o 1,8 st. Celsjusza, czyli ponad trzy razy więcej niż w pozostałych częściach planety. Wyniki stanowią argument przeciw tezie, że ten rejon jest odporniejszy na antropogeniczne zmiany klimatu.

Naukowcy z nowozelandzkiego Victoria University of Wellington opublikowali wyniki swoich prac w czasopiśmie „Nature Climate Change„. Udokumentowany wzrost temperatur powietrza o 1,8 st. Celsjusza w ciągu trzech dekad to ponad trzy razy więcej niż wzrost odnotowany na pozostałej części globu.

Badacze z Nowej Zelandii połączyli dane na temat wzrostu temperatury wokół bieguna południowego ze zjawiskami obserwowanymi na północy. Pokazano w ten sposób, że anomalie napędzane zmianami klimatu wpływają również na temperatury notowane na biegunie południowym.

Czytaj także: Antarktyda topnieje coraz szybciej. Zniknęło 14 miliardów ton lodu

Przykładowo, w 2018 roku region ten był o 2,4 st. Celsjusza cieplejszy niż średnia z lat 1981-2010, co było związane z anomalią cykloniczną na Morzu Weddella, położonym obok Antarktydy. Anomalia była spowodowana wysokimi temperaturami powierzchni wód w zachodnim Oceanie Spokojnym, co z kolei popychało ciepłe, wilgotne powietrze do przemieszczania się w kierunku Antarktydy i ostatecznie docierania do bieguna południowego.

Naukowcy zwracają także uwagę na lokalne zjawiska, które mogą wywoływać anomalie maskujące wpływ czynników związanych z antropogenicznymi zmianami klimatu.

Czytaj także: Przez Antarktydę przeszła fala upałów. Pierwsza w historii pomiarów

Autorzy badań podkreślają jednak, że – mimo obserwowanego wpływu czynników naturalnych, przyczyniających się zarówno do wzrostów, jak i spadków temperatur – to wpływ człowieka wydaje się dominować jako przyczyna ocieplania się bieguna południowego.

Z ich ustaleń wynika, że spośród wspomnianych 1,8 stopni Celsjusza wzrostu, najprawdopodobniej 1 stopień Celsjusza to skutek wzrostu emisji gazów cieplarnianych w ostatnich dekadach.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Armin Rose

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.