Udostępnij

Wielki sukces przyrodników. Uratowali gatunek orła przed wyginięciem

26.04.2021

Jeszcze niedawno bielik amerykański był na granicy wyginięcia. Właśnie ogłoszono, że w Stanach Zjednoczonych żyje już ponad 300 tys. orłów tego gatunku. – To jeden z największych sukcesów w historii ochrony przyrody. – mówiła agencji AP Martha Williams z amerykańskiego urzędu zajmującego się dzikimi zwierzętami.

W 1963 roku żyło niewiele ponad 400 par bielika amerykańskiego. Był to najniższy wynik zarejestrowany przez przyrodników w historii obserwacji i oznaczał, że gatunek jest na skraju wyginięcia. Rozpoczęto wtedy działania, których celem była ochrona tego orła. Efekty przyszły. Lepiej – ale wciąż bardzo źle – było w 2009 roku. Zarejestrowano wtedy 72 tys. osobników. Prawdziwy przełom przyszedł w ostatnich 12 latach.

Czytaj także: Lemury i inne gatunki endemiczne zagrożone z powodu zmiany klimatu

Ogłoszono właśnie, że w tym czasie populacja bielika amerykańskiego powiększyła się czterokrotnie. Aktualnie żyje ponad 300 tys. osobników należących do tego gatunku, a w tym 70 tys. rozmnażających się par . W zwiększeniu liczby osobników pomogły wysiłki przyrodników, a także zmiany w regulacjach. Wprowadzono np. zakaz używania pestycydu DDT. Taka zmiana dała pozytywne skutki już w latach 60. ubiegłego wieku. O innych działaniach ochronnych można przeczytać w raportach US Fish&Wildlife Service.

Bielik amerykański jest w USA uważany za jeden z symboli narodowych.
Bielik amerykański jest w USA uważany za jeden z symboli narodowych.

– To historyczny sukces przyrodników. Informacje takie jak ta, dają mi nadzieję. – mówiła Deb Haaland, sekretarz ds. zasobów wewnętrznych. I zwracała uwagę, że bielik amerykański jest w USA narodowym symbolem. Jak dodała, uratowanie tego gatunku powinno być także traktowane jako symbol odporności kraju i odpowiedzialności ludzi za jego przyrodę.

Czytaj także wywiad z prof. Piotrem Skubałą: Wszyscy musimy się nauczyć brać tyle, ile potrzebujemy, nigdy więcej, a także rozmowę, w której prof. Paulina Kramarz mówi, że: Ludzi zmieniono w maszynki do robienia pieniędzy.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.