Udostępnij

Błyskawiczna powódź w Chinach. W ciągu godziny spadło 200 mm wody

21.07.2021

Media donoszą o 25 ofiarach śmiertelnych, ale ten dramatyczny bilans z pewnością będzie rosnąć. Ewakuowano 200 tysięcy osób. Brakuje prądu, stanęły pociągi, a także metro. Błyskawiczna powódź sieje spustoszenie w Chinach.

Najbardziej poszkodowana jest prowincja Henan i jej stolica Zhengzhou. Ulewy zaczęły się już w weekend, a od niedzieli (18.07) do wtorku (20.07) spadło prawie 640 mm deszczu. To wartość, jaka zazwyczaj spada w rok. Tak podaje brytyjski „Guardian”, zaznaczając, że tylko między godz. 19:00 w poniedziałek, a tą samą porą we wtorek spadło aż 552 mm deszczu. Rekordowe było wtorkowe popołudnie – w godzinę spadło 202 mm deszczu.

Czytaj także: Tragiczne powodzie w Azji. Miliony osób bez domów, setki ofiar, 1/4 Bangladeszu zalana wodą

W całej prowincji obowiązuje alert pogodowy. Na nagraniach i zdjęciach z Zhengzhou widać zatopione samochody, przerwane drogi i zalane tunele metra. W wagonach utknęli ludzie, brodząc w wodzie. 12 pasażerów nie żyje – to dane na godz. 15 w środę, 21 lipca.

“Woda sięgała mi do klatki piersiowej” – napisał jeden z pasażerów w social mediach. „Najbardziej przerażająca nie była sama powódź, tylko coraz mniejszy dopływ powietrza do wagonu”. Pasażerowie za pośrednictwem Twittera i innych kanałów apelowali również o pomoc. „Jeśli za 20 minut nikt nie przyjedzie po nas, zginiemy” – pisała jedna z pasażerek.

Centrum miasta zmieniło się w rwącą rzekę, a 200 tys. osób ewakuowano. Media podają, że skutki powodzi odczuwa około 1,2 mln Chińczyków. 600 ciężko chorych pacjentów lokalnego szpitala musiało zostać przewiezionych do innej placówki. Na miejscu, jak podaje CNN, działa 6 tys. strażaków, a także 2 tys. policjantów.

Z kolei w mieście Luoyang lokalne władze poinformowały, że opady spowodowały 20-metrową wyrwę w zaporze Yihetan, która „w każdej chwili może się zawalić”.

„Takie ulewy zdarzają się raz na tysiąc lat” – takie stwierdzenie przewija się przez większość artykułów o katastrofie w Chinach.

Powódź w Chinach to zapowiedź przyszłości?

Zarówno to, co możemy właśnie obserwować w Chinach, jak i w ostatnich dniach w Niemczech, Belgii oraz Holandii, to tak zwane powodzie błyskawiczne. Nie można się do nich przygotować, pojawiają się nagle, w trakcie ulew i niezwykle szybko zalewają całe miasta. Przede wszystkim te mocno zabudowane i zabetonowane.

Czytaj także: Katalpa nie przetrwała wichury na “rynku-patelni”. Była symbolem miasta

„Wzrost wody w rzekach jest znaczny, nawet o kilka metrów w ciągu godziny, a prędkość płynącej wody jest niszcząca” – wyjaśnia IMGW. Jak dodają polscy meteorolodzy, takie zjawiska będą coraz częstsze.

Naukowcy od dawna przyglądają się nawalnym deszczom i powodziom, które są powiązane ze zmianą klimatu.

W 2015 roku naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Guangzhou opublikowali badania na ten temat. W opisie swojego raportu zaznaczają – opady i temperatura stale rosną. „Wyniki wskazują, że opady i temperatura stale rosły od lat 80. XX wieku, a znaczny wzrost opadów i temperatury zaobserwowano po latach 90. XX wieku. W rezultacie powodzie nasiliły się w skali rocznej i sezonowej w większości dorzeczy po latach 80. XX wieku”- czytamy.

Nawalne deszcze również w Polsce

O coraz większym zagrożeniu nawalnymi opadami mówił w rozmowie ze SmogLabem dr Sebastian Szklarek, ekohydrolog. „Są opracowania, które pokazują, że liczba dni bez opadów ma się zwiększać. Jednocześnie więcej będzie dni z nawalnymi opadami. Opad powyżej 30 litrów na metr kwadratowy zdarzał się do niedawna przez 5-6 dni w roku. Badania pokazują, że idziemy w kierunku 10 dni rocznie z takimi zjawiskami” – wyjaśniał. Ostatnio takie zjawisko mogliśmy obserwować w Małopolsce, gdzie w błyskawicznej powodzi ucierpiał powiat myślenicki. Woda zalała także Zakopiankę.

Naukowcy ostrzegają: błyskawiczne powodzie są trudne do prognozowania. Trudno jest przewidzieć, że konkretna nawałnica wywoła takie skutki. Przy okazji powodzi w Niemczech klimatolodzy podnosili w mediach, że systemy meteorologiczne są nieprzystosowane do obecnych warunków. Również w przypadku Chin nie udało się przewidzieć skali ulew i tego, co mogą spowodować.

Zdjęcie: Barnaby Chambers/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.