Udostępnij

Brylowali w smogowym rankingu. Dziś są liderem w wymianie trujących kopciuchów. Jak to zrobili?

31.03.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowały ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”. Liderem została niewielka śląska gmina Goczałkowice-Zdrój. Sprawdzamy skąd tak wysoka skuteczność lokalnej społeczności i samorządu w walce o zdrowe powietrze.

Według najnowszego zestawienia najaktywniejsze samorządy znajdują się na Śląsku. To aż 25 gmin w pierwszej setce. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie – 18 gmin w pierwszej setce. To właśnie tam za kilka miesięcy wchodzą w życie kluczowe przepisy uchwały antysmogowej, stąd duża aktywność.

Liderzy w walce o zdrowie mieszkańców mogą liczyć na wymierne nagrody. – Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Jak powstaje ranking? Liczbę złożonych wniosków zestawia się z liczbą budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. W ten sposób okazało się, że na najwyższym stopniu podium znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój. W 2022 r. złożono w niej 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje pierwsze miejsce w Polsce.

 class=

Smogowy lider podjął rękawicę, pomogły „sztuczne płuca” PAS

Co ciekawe Goczałkowice-Zdrój były liderem nie tylko aktywności w wymianie kopciuchów. Znalazły się także w zestawieniu smogowych liderów. W ogólnopolskim rankingu uplasowały się na wysokim – 5. miejscu wśród gmin o najwyższej liczbie dni smogowych. Takich dni, podczas których zanotowano przekroczenie dobowej średniej dla pyłów PM10, było w Goczałkowicach-Zdroju aż 76. Jak widać mieszkańcy nie pozostali bierni wobec trującego powietrza i ruszyli do wymiany kotłów. Uwzględniając skalę gminy – robią to masowo.

Gdy pytamy skąd tak dobry wynik, Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój podkreśla, że niezwykle ważne jest uświadamianie mieszkańców i współpraca z lokalnym urzędem.

– Smog to realny problem, który szkodzi nam i naszym bliskim. Jest groźny dla naszego zdrowia. Staramy się pokazać mieszkańcom, że każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy, poprzez – wydawałoby się – drobne, codzienne decyzje, jak na przykład sposób rozpalania w kotle czy zamiana samochodu na rower. Stąd prowadzimy w gminie szereg działań w ramach edukacji ekologicznej. Mamy kampanie, liczne publikacje w naszych mediach, akcje czy eventy. Jednym z nich była instalacja w kształcie wielkich płuc, która pokazywała, jakim powietrzem oddychamy. To wielu osobom dało do myślenia – podkreśla Gabriela Placha w rozmowie z redakcją.

 class=

Sąsiedzi: Goczałkowice-Zdrój zdystansowały nas

Na dobre praktyki panujące w uzdrowiskowej gminie zwraca uwagę także Aleksandra Antes Szewczyk, liderka lokalnego alarmu smogowego z Pszczyny. To miejscowość oddalona od tegorocznego lidera o kilka kilometrów. Pszczyna również „bryluje” w smogowych rankingach. W zestawieniu dni z przekroczonym dobowym stężeniem PM10 znalazła się tuż za podium – na 4. miejscu. Pszczynę znajdziemy także w drugiej kategorii – najwyższego rocznego stężenia PM10. W tej kategorii jest już na miejscu trzecim. W przeciwieństwie do lidera, Pszczyna znajduje się na dalekim 723. miejscu w rankingu programu „Czyste Powietrze” za 2022 r.

– Zdystansowali nas – przyznaje antysmogowa działaczka. – Cieszymy się, że sąsiadującą z nami gmina tak dobrze wypadła w rankingu. Od kilku lat współpracujemy z Panią Wójt. W gminie wiszą nasze banery informujące o uchwale antysmogowej, w 2021 r w listopadzie pojawiły się mobilne płuca. Podczas inauguracji instalacji zorganizowaliśmy happening z udziałem dzieci, na który zaprosiliśmy m.in. przedstawiciela środowiska lekarskiego. Będziemy kontynuować wspólne działania przypominając o kolejnym terminie uchwały – zapowiada Aleksandra Antes Szewczyk.

goczałkowice zdrój konferencja
Konferencja prasowa w Goczałkowicach-Zdroju po ogłoszeniu rankingu fot. Pszczyński Alarm Smogowy

Recepta na sukces? „Wspólna determinacja mieszkańców i samorządu”

W Goczałkowickim urzędzie słyszymy, że to właśnie wspólna determinacja mieszkańców i samorządu decyduje o wysokim miejscu w rankingu. – W dużej mierze właśnie świadomość mieszkańców, że razem możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Ale też fakt, iż jako gmina uzdrowiskowa chcemy zrobić wszystko, by pokonać smog – mówi nam wspomniana Gabriela Placha.

– W naszej gminie dajemy szereg możliwości pozyskania dodatkowych środków na inwestycje ekologiczne. Od 2019 roku realizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W tym czasie dzięki dotacjom mieszkańcy wykonali ponad 700 inwestycji, w tym wymienili prawie 550 kotłów. Uruchomiliśmy w Urzędzie Gminy punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponadto, jako jedna z pierwszych gmin w regionie wprowadziliśmy niższy podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części dla osób, które mają w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła – podsumowuje szefowa gminy.

O tym, czy szybkie tempo wymiany kopciuchów pomoże Goczałkowicom wyjść ze smogowych rankingów przekonamy się już pod koniec roku.

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.