Udostępnij

Brylowali w smogowym rankingu. Dziś są liderem w wymianie trujących kopciuchów. Jak to zrobili?

31.03.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy opublikowały ranking aktywności gmin w programie „Czyste Powietrze”. Liderem została niewielka śląska gmina Goczałkowice-Zdrój. Sprawdzamy skąd tak wysoka skuteczność lokalnej społeczności i samorządu w walce o zdrowe powietrze.

Według najnowszego zestawienia najaktywniejsze samorządy znajdują się na Śląsku. To aż 25 gmin w pierwszej setce. Na drugim miejscu uplasowało się województwo kujawsko-pomorskie – 18 gmin w pierwszej setce. To właśnie tam za kilka miesięcy wchodzą w życie kluczowe przepisy uchwały antysmogowej, stąd duża aktywność.

Liderzy w walce o zdrowie mieszkańców mogą liczyć na wymierne nagrody. – Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Jak powstaje ranking? Liczbę złożonych wniosków zestawia się z liczbą budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. W ten sposób okazało się, że na najwyższym stopniu podium znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój. W 2022 r. złożono w niej 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje pierwsze miejsce w Polsce.

 class=

Smogowy lider podjął rękawicę, pomogły „sztuczne płuca” PAS

Co ciekawe Goczałkowice-Zdrój były liderem nie tylko aktywności w wymianie kopciuchów. Znalazły się także w zestawieniu smogowych liderów. W ogólnopolskim rankingu uplasowały się na wysokim – 5. miejscu wśród gmin o najwyższej liczbie dni smogowych. Takich dni, podczas których zanotowano przekroczenie dobowej średniej dla pyłów PM10, było w Goczałkowicach-Zdroju aż 76. Jak widać mieszkańcy nie pozostali bierni wobec trującego powietrza i ruszyli do wymiany kotłów. Uwzględniając skalę gminy – robią to masowo.

Gdy pytamy skąd tak dobry wynik, Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój podkreśla, że niezwykle ważne jest uświadamianie mieszkańców i współpraca z lokalnym urzędem.

– Smog to realny problem, który szkodzi nam i naszym bliskim. Jest groźny dla naszego zdrowia. Staramy się pokazać mieszkańcom, że każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy, poprzez – wydawałoby się – drobne, codzienne decyzje, jak na przykład sposób rozpalania w kotle czy zamiana samochodu na rower. Stąd prowadzimy w gminie szereg działań w ramach edukacji ekologicznej. Mamy kampanie, liczne publikacje w naszych mediach, akcje czy eventy. Jednym z nich była instalacja w kształcie wielkich płuc, która pokazywała, jakim powietrzem oddychamy. To wielu osobom dało do myślenia – podkreśla Gabriela Placha w rozmowie z redakcją.

 class=

Sąsiedzi: Goczałkowice-Zdrój zdystansowały nas

Na dobre praktyki panujące w uzdrowiskowej gminie zwraca uwagę także Aleksandra Antes Szewczyk, liderka lokalnego alarmu smogowego z Pszczyny. To miejscowość oddalona od tegorocznego lidera o kilka kilometrów. Pszczyna również „bryluje” w smogowych rankingach. W zestawieniu dni z przekroczonym dobowym stężeniem PM10 znalazła się tuż za podium – na 4. miejscu. Pszczynę znajdziemy także w drugiej kategorii – najwyższego rocznego stężenia PM10. W tej kategorii jest już na miejscu trzecim. W przeciwieństwie do lidera, Pszczyna znajduje się na dalekim 723. miejscu w rankingu programu „Czyste Powietrze” za 2022 r.

– Zdystansowali nas – przyznaje antysmogowa działaczka. – Cieszymy się, że sąsiadującą z nami gmina tak dobrze wypadła w rankingu. Od kilku lat współpracujemy z Panią Wójt. W gminie wiszą nasze banery informujące o uchwale antysmogowej, w 2021 r w listopadzie pojawiły się mobilne płuca. Podczas inauguracji instalacji zorganizowaliśmy happening z udziałem dzieci, na który zaprosiliśmy m.in. przedstawiciela środowiska lekarskiego. Będziemy kontynuować wspólne działania przypominając o kolejnym terminie uchwały – zapowiada Aleksandra Antes Szewczyk.

goczałkowice zdrój konferencja
Konferencja prasowa w Goczałkowicach-Zdroju po ogłoszeniu rankingu fot. Pszczyński Alarm Smogowy

Recepta na sukces? „Wspólna determinacja mieszkańców i samorządu”

W Goczałkowickim urzędzie słyszymy, że to właśnie wspólna determinacja mieszkańców i samorządu decyduje o wysokim miejscu w rankingu. – W dużej mierze właśnie świadomość mieszkańców, że razem możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Ale też fakt, iż jako gmina uzdrowiskowa chcemy zrobić wszystko, by pokonać smog – mówi nam wspomniana Gabriela Placha.

– W naszej gminie dajemy szereg możliwości pozyskania dodatkowych środków na inwestycje ekologiczne. Od 2019 roku realizujemy Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W tym czasie dzięki dotacjom mieszkańcy wykonali ponad 700 inwestycji, w tym wymienili prawie 550 kotłów. Uruchomiliśmy w Urzędzie Gminy punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponadto, jako jedna z pierwszych gmin w regionie wprowadziliśmy niższy podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części dla osób, które mają w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła – podsumowuje szefowa gminy.

O tym, czy szybkie tempo wymiany kopciuchów pomoże Goczałkowicom wyjść ze smogowych rankingów przekonamy się już pod koniec roku.

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.