Udostępnij

Brytyjczycy zbadali martwe ssaki wyrzucone na brzeg. W każdym znaleźli plastik

01.02.2019

Brytyjscy naukowcy zbadali martwe ssaki, wyrzucone przez fale na wybrzeżu Szkocji. Każde z nich miało w sobie cząstki mikroplastiku, który na jakimś etapie wszedł do ich łańcucha pokarmowego – informuje The Guardian.

Badania obejmowały 50 stworzeń znalezionych na szkockich plażach. Wśród nich były morświny, delfiny, foki szare i kaszaloty małe. W układzie pokarmowym każdego ze ssaków znaleziono mikroplastik – średnio 5,5 cząstki.

„To szokujące, ale nie zaskakujące, że każde zwierzę spożyło mikrodrobiny” – powiedziała Guardianowi dr Sarah Nelms z University of Exeter, współautorka badania.

Analiza znalezionych cząstek wykazała, że 60% z nich stanowił nylon. Mógł on pochodzić z wyrzuconych do morza siatek i lin, mikrowłókien odzieży lub włosia ze szczoteczek do zębów. Pozostałe drobiny to głównie politereftalan etylenu (PET) oraz różnego rodzaju poliestry. Co warte podkreślenia, zdaniem naukowców trafiły one do żołądków ssaków nie tylko bezpośrednio, ale także wraz ze skażonym pożywieniem, np. rybami.

„To niepokojące, że plastik jest wszędzie – wszystkie zwierzęta są narażone” – powiedziała dr Penelope Lindeque, członkini zespołu badawczego. „Musimy więc zmniejszyć ilość tworzyw sztucznych, jakie dostają się do naszych mórz”.

Mikrotrucizna

Badacze wyrazili obawę związaną z tym, że mimo powszechności mikroplastiku w oceanach, wciąż nie wiemy do końca, jaki może on wpływ na morskie stworzenia. „Istnieje ryzyko, że chemikalia w plastiku oraz chemikalia, które przyklejają się na zewnątrz mikrodrobin, takie jak PCB (polichlorowane bifenyle), mogą wpływać na te zwierzęta. Coraz bardziej obawiamy się, że mikrodrobiny mogą być również wektorami dla wirusów i bakterii” – podkreśliła dr Lindeque.

Niepokojem może napawać również fakt, że w nieodległej przyszłości plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Każdego roku do mórz i oceanów trafia ok. 10 mln ton tworzyw sztucznych. W formie mikroplastiku wnikają one do łańcucha pokarmowego morskich zwierząt, a także na nasze talerze. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Niedawno wojnę z mikroplastikiem używanym w Europie zaproponowała unijna agencja ECHA, która poprzez sugerowane rozwiązania prawne chce zmniejszyć jego ilość o 90%.

 

Źródło: The Guardian

 

Czytaj też: Zbudowali łódź z wyrzuconego na brzeg oceanu plastiku i wypłynęli w 500-kilometrowy rejs [WIDEO]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.