Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) poinformował, że na terenach rewitalizowanej kopalni Adamów, powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 70 MWp. Koszt inwestycji to 163,8 mln złotych.
Farma ma powstać na terenach, które obejmują powierzchnię około 100 hektarów i wcześniej były węglową odkrywką. Planowany termin oddania inwestycji to sierpień 2021 roku.
– Przedmiotem umowy jest zaprojektowanie, montaż i przekazanie do eksploatacji zgodnie z postanowieniami umowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną – poinformowano w komunikacie, który wydał dzisiaj ZE PAK.
Teren znajduje się w granicach administracyjnych gminy Brudzew. Lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej podyktowana została m. in. bliskością istniejącego układu wyprowadzenia mocy.
O planach dotyczących Adamowa pisaliśmy m.in. w tekście „Kopalnia “Adamów” zostanie zamknięta do końca roku. Ale jej właściciel stara się o kolejną koncesję”, w którym Józef Drzazgowski zwracał uwagę, że: „– Jeśli spółka rzeczywiście chce przejść zieloną transformację, powinna od razu wycofać się z planów budowy “Ościsłowa” i odebrać dokumentację z GDOŚ. Dopóki tego nie zrobi, nie uwierzę w ich dobre chęci i nawet najlepsze kampanie PR tu nie pomogą.”
Jako najważniejszy powód transformacji spółek zajmujących się wydobyciem węgla w kierunku zarabiania na tzw. zielonej energii, wymienia się rosnące ceny emisji. To proces, który obmyślił m. in. William Nordhaus, o czym więcej przeczytacie w tekście „Ekonomiczne Noble za dalekowzroczność. Jeden za zmianę klimatu, drugi za znaczenie wiedzy i innowacji”.
Fot. Zdjęcie ilustracyjne, które nie przedstawia odkrywki Adamów/Shutterstock.