Udostępnij

Chiński sposób na recykling. Nie segregujesz? Przestaniemy wywozić twoje śmieci

05.07.2019

Szanghaj postanowił wprowadzić wyjątkowo surowe regulacje dotyczące recyklingu. Od pierwszego lipca każdy mieszkaniec miasta obowiązkowo musi sortować śmieci. Do tej pory przetworzeniu poddawanych jest jedynie 10 procent odpadów w metropolii. 

Osoby, które zostaną przyłapane na nieprawidłowej segregacji, mogą zapłacić mandat o wysokiej jak na Chiny równowartości 29 amerykańskich dolarów. O wiele bardziej drastyczne są sankcje dla przedsiębiorstw, wynoszące powyżej siedmiu tysięcy dolarów. Ostateczna karą będzie z kolei zaprzestanie zbiórki odpadów u osób, które notorycznie nie będą wrzucać ich do właściwych pojemników. Surowe przepisy mają pomóc władzom w oczyszczeniu ogromnej metropolii. 24 miliony mieszkańców produkuje w Szanghaju ponad 24 tysiące ton odpadów dziennie.

Nowe regulacje wśród niektórych wywołują przerażenie. Większość z mieszkańców Szanghaju dzieli pojemniki na śmieci z innymi osobami zajmującymi ten sam budynek lub klatkę. Dlatego sąsiedzi pilnują nawzajem sposobu, w jaki sortują swoje śmieci. Powtarzający się kilka razy błąd jednej osoby może spowodować, że miasto odmówi odbioru odpadów z całej spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkańcy co do zasady zgadzają się z nowymi przepisami. Mają nadzieję, że dzięki nim miasto stanie się bardziej ekologiczne. Zauważają jednak, że ludzie przez nowe przepisy podchodzą do siebie coraz bardziej nieufnie. W sieciach społecznościowych powstał też opisujący sytuację hasztag. Mówi on, że mieszkańcy „wariują” przez nowe regulacje dotyczące segregacji. Nerwowo reagują również hotele, które masowo rezygnują z plastikowych kubków i szczoteczek do zębów. Niektóre restauracje rezygnują z kolei z jednorazowych sztućców.

Sortowanie śmieci powininno w przyszłości wejść w całym kraju do systemu „kredytu społecznego”. Przestrzeganie prawa i działanie na rzecz lokalnej społeczności ma być tam premiowane punktami. Te pozwalają na uzyskanie pożyczki bankowej czy możliwość zmiany pracy na lepszą. Osoby o gorszym wyniku już teraz mają problemy z wyjazdem za granicę. Jak donoszą media, ten problem już teraz dotyka 23 miliony Chińczyków. Organizacje pozarządowe krytykują system mówiąc, że jedynie wzmacnia on inwigilację w Państwie Środka.

Źródło obrazu: Shutterstock/Al.geba

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.