Udostępnij

Chiny wspierają przemysł węglowy. Tyle, że poza swoimi granicami

26.01.2019

Chiny stały się najważniejszym sprzymierzeńcem przemysłu węglowego na świecie. Kraj ten – choć deklaruje ograniczenie wykorzystywania węgla u siebie – równocześnie finansuje budowę jednej czwartej powstających elektrowni węglowych poza swoimi granicami. Tak wynika z ostatnich analiz IEEFA.

Amerykański think-tank – Instytut Ekonomiki Energetyki i Analizy Finansowej (IEEFA)  – przygotował raport dotyczący chińskiego wsparcia dla energetyki węglowej. Wynika z niego, że chociaż Państwo Środka kreuje się na światowego lidera energii odnawialnej, nie ma problemu z tym, by sprzedawać swoje rozwiązania i technologię innym, mniej zamożnym krajom.

Ciemna strona chińskiej transformacji

Chiny – a konkretnie chińskie instytucje finansowe, w tym państwowe banki – inwestują w rozwój kopalni węglowych, elektrowni oraz infrastruktury wokół nich. Głównymi partnerami ChRL w tym zakresie są: Bangladesz, Wietnam, RPA, Pakistan i Indonezja.

„Chiny podejmują bardzo zdecydowane kroki w celu spowolnienia rozwoju elektrowni zasilanych węglem u siebie, ale chcą wykorzystać swoje doświadczenia (z branży węglowej – przyp. red.) i sprzedawać je za granicą” – powiedziała Melissa Brown, współautorka raportu IEEFA.

Podkreśliła przy tym, że część eksportowanych rozwiązań jest już zakazana w samych Chinach. Ich odbiorcy to jednak w większości kraje o niższych standardach środowiskowych, chcące przede wszystkim rozwijać się gospodarczo. Raport wskazuje, że z chińskiego finansowania korzysta przemysł węglowy 27 krajów. Chińskie instytucje zaoferowały lub zobowiązały się do inwestycji o wartości blisko 36 mld dolarów amerykańskich.

Troska o własne podwórko

Chinom w ciągu kilku lat udało się zwiększyć udział energii odnawialnej i jądrowej w miksie energetycznym państwa z 34% do 40%. Wytwarzanych jest w ten sposób blisko 750 gigawatów energii elektrycznej.

Równocześnie kraj stara się sukcesywnie odchodzić od węgla – zamykane są przestarzałe elektrownie węglowe oraz kopalnie.

Celem chińskiej polityki jest przede wszystkim walka z zanieczyszczeniami powietrza, które w Chinach są skutkiem błyskawicznego rozwoju gospodarczego ostatnich 40 lat. Władzom udało się m.in. obniżyć średnie stężenia pyłów PM2,5 w 70 chińskich aglomeracjach – aż o jedną trzecią.

Jak widać, Chińczycy nie mają problemu z tym, by równocześnie wspierać szkodliwe dla środowiska inwestycje w innych państwach. Z pewnością nie sprzyja to mieszkańcom wspieranych krajów, ani walce z ogólnoplanetarnym problemem, jakim jest globalne ocieplenie.

 

Z całym raportem IEEFA (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: IEEFAReuters

Zdjęcie: Unsplash.com/Kurt Cotoaga

 

Czytaj też: Chiny upominają lokalnych urzędników. Będą kary za przekraczanie norm jakości powietrza

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.