Udostępnij

Mobilne płuca pokazały, jak duży jest smog w uzdrowisku

25.01.2022

2 stycznia 2021 r. na Skwerze Excentryków w centrum Ciechocinka stanęła antysmogowa instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc. Gmina Ciechocinek w powiecie aleksandrowskim jest jednym z 40 miejsc na mapie Polski, do których w tym sezonie grzewczym Polski Alarm Smogowy trafia z kampanią „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. Jakość powietrza bywa tutaj bardzo zła.

Smog w uzdrowisku? To już chyba nikogo nie dziwi. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na temat jakości powietrza w uzdrowiskach w Polsce w roku 2020 najbardziej zanieczyszczonymi miastami uzdrowiskowymi są Goczałkowice Zdrój i Rabka Zdrój. A jak jest w Ciechocinku?

Przez 12 dni materiał na mobilnych płucach w Ciechocinku wyraźnie się zabrudził. W pierwszym tygodniu stan powietrza w związku z korzystną aurą był dość dobry. Niemniej jednak przez następny tydzień pyłomierz, w który wyposażona jest instalacja, wskazywał już stan od umiarkowanego do bardzo złego – relacjonuje Mariusz Warachim z Ciechocińskiego Alarmu Smogowego.

 class=

Stacja między tężniami i tak wskazuje przekroczenia

Mobilne płuca ustawiono w strefie uzdrowiskowej A, charakteryzującej się niezbyt gęstą zabudową i dużym udziałem terenów zieleni. To pokazuje skalę zjawiska. Niestety mieszkańcy i przyjezdni są pozbawieni rzetelnej informacji o problemie zanieczyszczenia powietrza.

– Ciechocinek posiada stację monitoringu jakości powietrza, ale jest ona umieszczona między tężniami – czyli w teoretycznie najczystszym miejscu miasta. Mimo to roczna norma stężenia B(a)P jest co roku przekraczana 2-3 krotnie. Dodatkowo stacja dokonuje pomiaru pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu w sposób manualny. Zatem o jakości powietrza w danym dniu dowiemy najwcześniej się za… kilka tygodni. Sprawdzając dziś ostanie pomiary B(a)P dowiadujemy się, jakie było stężenie ponad 2 miesiące temu! Stacja nie mierzy też stężeń dużo groźniejszego dla zdrowia pyłu PM2,5 – mówi Paulina Warachim z Ciechocińskiego Alarmu Smogowego.

Ciechocinek Jakość powietrza
Ciechocinek Jakość powietrza bywa tutaj bardzo zła.

Zgłaszają się oburzeni kuracjusze

Jak z problemem radzą sobie władze miasta? Wiceburmistrz Ciechocinka Marian Ogrodowski podczas konferencji prasowej wyraził opinię, że kampania doskonale wpływa na świadomość. Jednak z obserwacji lokalnych aktywistów wynika, że ten temat jest dla samorządu niewygodny. Zagraża wizerunkowi miasta jako uzdrowisku, zapominając, że aktywne i skuteczne działanie na rzecz poprawy jakości powietrza może ten wizerunek poprawić. Jak zauważył podczas konferencji prasowej prezes Uzdrowiska Ciechocinek S.A. Marcin Zajączkowski, kwestia czystego powietrza jest istotna pod kątem przyszłości Ciechocinka jako uzdrowiska, miasta, które żyje z turystów i od nich jest uzależnione. Do Ciechocińskiego Alarmu Smogowego zgłaszają się mieszkańcy i kuracjusze, oburzeni jakością powietrza w mieście. W sezonie grzewczym spacerując niektórymi ulicami lepiej dla własnego bezpieczeństwa zakładać maski antysmogowe.

Kampania „Zobacz czym oddychasz” wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych. Przechodnie przystawali przyjrzeć się z bliska płucom i sprawdzić stan powietrza na wyświetlaczu czujnika. Niektórzy przyznali, że przychodzili codziennie odczytywać pomiary. Jak mówi Piotr Komosiński – z lokalnego alarmu smogowego – Mamy nadzieję, że przekaz kampanii „Zobacz czym oddychasz” trafi do mieszkańców. Ci, widząc zanieczyszczenia osadzające się na tkaninie, zastanowią się nad tym i podejmą decyzję o wymianie pieców na mniej emisyjne. Podczas tej akcji kolportujemy ulotki na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie oraz o uchwale antysmogowej dla województwa kujawsko-pomorskiego, które trafią też do właścicieli domów jednorodzinnych razem z urzędowym pismem dotyczącym wysokości podatku od nieruchomości – zapowiadają społecznicy.

Źródło: Informacja prasowa Ciechocińskiego Alarmu Smogowego.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.