Udostępnij

„Ciepłe Mieszkanie” z poślizgiem. Co już wiemy o nowym programie?

01.05.2022

Program „Ciepłe Mieszkanie” to nowa propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, skierowana do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Początkowo start programu zapowiadano na II kwartał 2022 r. Jak się jednak dowiedzieliśmy, program nie został jeszcze zatwierdzony i ogłoszenia jego ostatecznego kształtu możemy spodziewać się najprawdopodobniej w połowie 2022 r. Jakie są podstawowe założenia, które znamy?

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaakceptował niedawno projekt oraz przyjął projekt planu wdrażania programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Jego celem, jak już wcześniej zapowiadano, ma być wsparcie wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych.

Z informacji, które otrzymaliśmy w NFOŚiGW, wynika, że ogłoszenie ostatecznego kształtu programu będzie miało miejsce najprawdopodobniej w połowie 2022 r.

Co wiemy dziś o programie „Ciepłe Mieszkanie”?

O szczegóły programu zapytaliśmy w NFOŚiGW. W odpowiedzi podkreślono, że „Ciepłe Mieszkanie” wciąż pozostaje w przygotowaniu, na etapie prac koncepcyjnych. Dlatego poniższe informacje należy traktować jako podstawowe założenia.

Projekt czeka jeszcze opiniowanie ze strony ministra właściwego ds. klimatu i akceptacja Rady Nadzorczej NFOŚiGW. Nie możemy więc wykluczyć, że pojawią się zmiany.

Według obecnych założeń program „Ciepłe Mieszkanie” wspierać ma zastosowanie:

  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła,
  • kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pellet drzewny
  • albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.

Dodatkowo dofinansowanie otrzymać będzie można na: wykonanie instalacji c.o. i c.w.u., wymianę okien i drzwi, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz dokumentację projektową.

Przez gminy do właścicieli mieszkań

Program, jak już zapowiadano, ma być realizowany poprzez gminy i dzielić się na dwa etapy. „Beneficjentami programu będą gminy, zaś odbiorcami i beneficjentami końcowymi w I etapie – osoby fizyczne właściciele/współwłaściciele lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych posiadające tytuł prawny wynikający z prawa własności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego” – napisano w odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z NFOŚiGW.

Dłużej poczekamy natomiast na szczegóły związane z etapem II, skierowanym do wspólnot mieszkaniowych. Jak poinformował nas Fundusz, jego założenia będą przygotowywane w późniejszym terminie, tj. w II półroczu 2022 r.

Ciepłe Mieszkanie. Jak wysokie będzie wsparcie?

Według najnowszych informacji intensywność dofinansowania dla osób fizycznych będzie zróżnicowana. Wyróżniono przy tym trzy poziomy wsparcia:

  • podstawowy poziom dofinansowania – wynoszący do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (k.kw.) przedsięwzięcia;
  • podwyższony poziom dofinansowania – do 60 proc. k.kw.;
  • najwyższy poziom dofinansowania – do 90 proc. k.kw.

Ponadto planuje się, że intensywność dofinansowania zostanie zwiększona o 5 punktów proc. w przypadku lokali w niektórych gminach. Chodzi o przedsięwzięcia realizowane w miejscowościach znajdujących się na liście gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Czytaj także: „Bulwersujące i nieprofesjonalne”. Smogowy rekordzista przenosi stację pomiarową na obrzeża miasta

W oczekiwaniu na najistotniejsze szczegóły

„Od początku istnienia programu Czyste Powietrze mieliśmy bardzo wiele sygnałów od aktywistów lokalnych alarmów smogowych, że programy dotacyjne powinny obejmować również budynki wielorodzinne” – powiedział Piotr Siergiej z PAS.

„Polski Alarm Smogowy zabiegał o stworzenie takiego instrumentu, ponieważ w wielu miastach, takich jak Łódź, Wrocław czy innych na Dolnym Śląsku, większość zabudowy stanowią budynki wielorodzinne. Duża ich część ogrzewana jest przestarzałymi urządzeniami, tzw. kopciuchami. Czekamy na to, jak program będzie wyglądał w szczegółach i jaki będzie miał budżet, bo od tego zależy jego powodzenie” – podkreśla rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Kluczowa kwestia: budżet

Jedną z najistotniejszych kwestii jest wspomniany już budżet programu. To od niego bowiem zależy to, ile lokali w budynkach wielorodzinnych obejmie termomodernizacja wspierana przez „Ciepłe Mieszkanie”. Jak poinformował nas NFOŚiGW, zaplanowany budżet programu na lata 2022-2026 wynosi 1,4 miliarda złotych. Środki te zostaną przeznaczone na dofinansowanie w formie dotacji dla osób fizycznych.

Czy to wystarczająca kwota? Choć program wciąż jest przedmiotem uzgodnień i musimy poczekać na jego finalną wersję, spróbujmy to oszacować.

Według wcześniejszych zapowiedzi w programie miały być dostępne dwa poziomy dofinansowania: do 13 tys. i do 26 tys. złotych. Teraz mowa o trzech poziomach, jednak przyjmijmy w obliczeniach, że średnio wsparcie wynosiłoby 20 tys. złotych na lokal. W takim wypadku całość wspomnianego budżetu wystarczyłby na wsparcie właścicieli 70 tys. lokali mieszkalnych. Czy tak będzie? Tego dowiemy się, gdy ogłoszona zostanie ostateczna wersja przygotowywanego programu.

Czytaj także: „Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska

_

Zdjęcie: 4H4 Photography / Shutterstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.