Udostępnij

Ciepło od zaraz! Proste kroki, które przynoszą duże oszczędności

04.01.2023

Jak oszczędzić energię cieplną? To pytanie zadajemy sobie i będziemy zadawać coraz częściej. Właśnie dlatego Polski Alarm Smogowy rusza z kampanią „Ciepło od zaraz!”. To kilkanaście prostych, tanich, a nawet bezpłatnych patentów na niższe rachunki za energię cieplną.

W związku z zapowiadanym w najbliższych dniach znacznym ochłodzeniem warto zapoznać się ze sposobami na oszczędzanie energii. Tym bardziej, że do dziś wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że szybko i właściwie bez zbędnych kosztów można zaoszczędzić na rachunkach za energię cieplną.

Ciepło od zaraz!”

Twórcom kampanii zależało także na dotarciu do osób wykluczonych cyfrowo. Właśnie dlatego oprócz filmów na YouTube, czy grafik w mediach społecznościowych, zaproponowano również tradycyjne plakaty i ulotki dla gmin.

– Kierujemy naszą kampanię do sołtysów, wójtów i burmistrzów licząc, że wykorzystując nasze materiały będą mogli pomóc osobom, które zmagają się z wysokimi cenami energii. Osoby, które dotychczas nie pozbyły się starych kotłów, tak zwanych “kopciuchów”, teraz narażone są na bardzo wysokie koszty ogrzewania. Mamy nadzieję, że ten rok będzie przełomowy i ludzie zaczną korzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na wymianę kotłów i ocieplenie domu. Zanim to jednak nastąpi, mogą znacznie ograniczyć zużycie ciepła, korzystając ze wskazówek audytora. Najtańszą energią jest przecież ta, której nie zużyjemy – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Okna mogą generować duże straty lub pomóc oszczędzać energię

Przez okna tracimy ogromną ilość energii – nawet 30-40 proc. Poprzez ich odpowiednią regulację można zaoszczędzić ok. 5 proc. energii. W jaki sposób? Nowoczesne okna posiadają specjalne urządzenia do ich regulacji. Znajdują się na ramie okna i regulują jej docisk do ościeżnicy. Zimą należy ten docisk zwiększyć, żeby tracić mniej energii.

Zasłony, żaluzje i rolety odsłaniane za dnia pozwalają wykorzystać darmową energię ze słońca. Z kolei zasłanianie okien nocą zapobiega utracie ciepła z pomieszczenia.

Odpowiednie wietrzenie jest krótkie i intensywne. Okna otwiera się na oścież, jednocześnie zakręcając grzejniki. Już 5 minut takiego wietrzenia zapobiega wilgoci i pleśni w domu. Warto wietrzyć w najcieplejszym momencie doby. W ten sposób wietrząc, poza oczywistą oszczędnością energii, zyskujemy także lepsze funkcjonowanie organizmu.

Stare i nieszczelne okna warto oczywiście wymienić.

Grzejniki należy właściwie ustawić

Energię można zaoszczędzić również dzięki odpowiedniej pracy grzejnika. Głównym elementem, który nią steruje jest zawór termostatyczny (koszt od 30 zł). Na rynku są dostępne zawory mechaniczne i elektroniczne.

Jak odpowiednio ustawić taki zawór zapewniając właściwą pracę grzejnika?

– w pokojach: poziom 3,

– w łazience: poziom 4,

– pomieszczenia ze sterownikiem pokojowym: poziom maksymalny (5 lub 6).

Zawory elektroniczne mają znaczącą zaletę – nie ma konieczności zmiany ustawienia. Programujemy urządzenie według użytkowania pomieszczenia. Dzięki zaworowi termostatycznemu można zaoszczędzić ok. 16 proc. energii.

Również montaż folii zagrzejnikowej (od 20 zł/m2) pozwala ciepłu się odbić i skierować do wewnątrz pomieszczenia. To oznacza kolejne 6 proc. zaoszczędzonej energii.

Obecność parapetu lub półki nad grzejnikiem powoduje zmianę kierunku ciepła. Wtedy nie ucieka ono w górę, a kieruje się do środka pomieszczenia.

Kolejna czynność, wymagająca jednak udziału profesjonalisty, to płukanie starej instalacji. Warto w nie zainwestować, bo skutkuje 10 proc. (!) oszczędnością energii. – W instalacjach starego typu, czyli żeliwnych, grzejnikach żeberkowych polega to na wprowadzeniu do nich odpowiedniego płynu, który czyści instalację powodując, że pracuje ona z większą efektywnością – mówi Tomasz Fiszer, audytor energetyczny. Przed sezonem należy odpowietrzyć grzejniki.

Temperatura jest kluczowa

Właściwa regulacja temperatury w mieszkaniu lub domu jest bardzo istotna, gdy chcemy zaoszczędzić energię, a co za tym idzie, ograniczyć wydatki. Optymalna temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy wynosi około 20 st. C. W łazience jest to 23-24 st. C. Warto wiedzieć, że każe obniżenie temperatury o 1 st. C pozwala wygenerować 8-10-procentowe oszczędności energii. A obniżenie jej o 3-4 st. C to już oszczędność na poziomie 16 proc.

Przydaje się to także w nocy, ponieważ temperatura w sypialni powinna wynosić około 17-18 st. C. Wtedy nie tylko oszczędza się, ale także zapewnia sobie zdrowszy sen.

Również podczas kilkugodzinnej nieobecności w domu oraz na czas dłuższych wyjazdów należy nieco zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu.

O czym należy pamiętać?

– nie powinno się dopuszczać do przeciągu,

– dywan lub wykładzina na posadzce sprawiają, że w pomieszczeniu jest nieco cieplej,

– temperatura w sypialni oraz kuchni (nagrzewającej się samoistnie podczas gotowania) powinna być o kilka stopni niższa, niż w pomieszczeniach dziennych,

– badanie kamerą termowizyjną szybko i nieinwazyjnie wskaże miejsca ucieczki ciepła.

Warto również pamiętać, żeby nie tracić ciepła poprzez częste otwieranie drzwi wewnętrznych w domu. – Każdy przeciąg powoduje ucieczkę ciepła – mówi Tomasz Fiszer.

Badanie termowizyjne pomoże oszczędzić energię

Audytor energetyczny może wykonać specjalne badanie termowizyjne dzięki kamerze termowizyjnej. – To badanie pokaże, gdzie są „słabe punkty” – którymi ucieka ciepło – wyjaśnia Fiszer. Mogą to być nieszczelne okna lub izolacja czy np. przeciek w instalacji. Dlatego właśnie można rozważyć zaproszenie do domu specjalisty, który sprawnie wskaże newralgiczne obszary.

Aktualne warunki atmosferyczne oraz okres przeprowadzania badań są kluczowe. Podstawowym parametrem jest temperatura. Istotny jest też wpływ promieni słonecznych (oświetlanie i nagrzewanie elewacji), wiatru oraz opadów atmosferycznych, które z kolei powodują wychłodzenie elewacji. Jeśli badania termowizyjne są wykonywane w ciągu dnia, należy wybrać ten pochmurny. W słoneczny dzień należy zaczekać do zachodu słońca.

– Badania termowizyjne pozwalają nam zlokalizować czy zobrazować ucieczkę ciepła z budynku. A tym samym w prosty sposób ocieplić czy zabezpieczyć te elementy, co pozwoli nam zaoszczędzić dużą ilość energii – podsumowuje Paweł Gałek, audytor energetyczny zajmujący się optymalizacją zużycia energii w budownictwie i przemyśle.

Znaczna część polskich domów ogrzewana jest węglem spalanym w pozaklasowych kotłach, czyli tzw. kopciuchach. Te kotły to obecnie jedno z najdroższych źródeł ogrzewania. W ostatnim podsumowaniu opublikowanym przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) koszt ogrzewania przykładowego 150 metrowego domu węglem jest wyższy od ogrzewania gazem czy pompą ciepła i wynosi ok. 6700 zł. rocznie nawet po uwzględnieniu dodatku węglowego 3000 zł.

Zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.