„Program solidarności międzyludzkiej”. Nieoczekiwani sojusznicy efektywności energetycznej

136
0
Podziel się:
ciepły dom ciepły kościoł ciepły dom - ciepły kościół ciepły dom, ciepły kościół katolicy termomodernizacja kościół efektywność energetyczna

W dniach 1-2 grudnia w Krakowie odbywa się szósta edycja międzynarodowej konferencji Creatio Continua. Tematyka wydarzenia koncentruje się wokół ekologii, ekonomii, geopolityki oraz duchowości. Do ciekawszych punktów programu należy prezentacja inicjatywy „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Jej celem jest wspieranie efektywności energetycznej i termomodernizacji w ramach wspólnot parafialnych.

Organizatorami międzynarodowej konferencji Creatio Continua są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Nottingham University – Centre for Theology and Philosophy oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Wystąpienia i dyskusje w ramach wydarzenia dotyczą tematyki związanej z ekologią, szeroko rozumianą polityką i relacjami międzyludzkimi. Konferencja odbywa się po raz szósty.

– Nasza konferencja pokazuje, że problematyka ochrony klimatu i środowiska, w tym jakości powietrza, jest czymś, na czym powinno zależeć nam wszystkim. Zarówno katolikom, jak i niewierzącym; konserwatystom, jak również osobom o poglądach postępowych. Świadczy o tym szerokie grono uczestników wydarzenia. Dyskutować będą eksperci, intelektualiści publiczni, ale i praktycy – mówi SmogLabowi Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Goście i gościnie wydarzenia to m.in. Andrzej Leder (autor „Prześnionej rewolucji” i najnowszej książki „Ekonomia to stan umysłu”), Hanna Suchocka (pierwsza kobieta Premier RP), Jan Śpiewak (działacz społeczny), Luigino Bruni (dyrektor papieskiego programu Ekonomia Franciszka), czy John Milbank (anglikański teolog).

„Ochrona przyrody ugruntowana w wierze”

W przestrzeni publicznej często spotkać możemy się z przekazem, że dbanie o klimat i środowisko to część wrogiej Kościołowi Katolickiemu ideologii. Wydarzenie odbywające się w Krakowie wydaje się odkłamywać takie spojrzenie na sprawę.

– Konferencja ma na celu pokazanie trzech rzeczy. Po pierwsze, że działania na rzecz ochrony przyrody są bardzo mocno ugruntowane również w wierze. Oznacza to, że dla osób wierzących dbanie o otaczający nas świat jest etycznym wyzwaniem, a wręcz obowiązkiem. Dotyczy to również powietrza, którym oddychamy. Mówiąc najprościej: jest to ochrona życia – podkreśla w rozmowie z nami Piotrowski. – Po drugie, podczas konferencji skupiać będziemy się również na tematyce geopolitycznej. W naszym narodowym interesie jest to, by na problem ochrony klimatu i środowiska spojrzeć poważnie, także w kontekście naszego bezpieczeństwa energetycznego. Stoimy dziś w obliczu wojen, które napędzane są paliwami kopalnymi – podkreśla. 

Troska o klimat i środowisko może mieć też wymiar lokalny. — Po trzecie, co jest najbardziej związane z programem „Ciepły Dom — Ciepły Kościół”, pokazujemy rolę działań lokalnych i oddolnego zaangażowania. Dla wielu ludzi ważną, lokalną wspólnotą jest właśnie parafia. Dlatego chcemy rozmawiać o tym, co katolicy mogą zrobić w związku ze wspomnianymi problemami, działając w swojej okolicy –  mówi SmogLabowi Piotrowski.

„Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Wsparcie efektywności energetycznej w ramach parafii

O szczegółach związanych z programem „Ciepły Dom – Ciepły Kościół” rozmawiamy z Mariuszem Zatylnym ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Jest on pomysłodawcą i kierownikiem programu, a zawodowo architektem specjalizującym się w budownictwie energooszczędnym. 

– Jest to przede wszystkim program solidarności międzyludzkiej. Stoimy w obliczu kryzysu energetycznego, jak również zagrożenia ubóstwem energetycznym, które dotyka wielu parafian czy nawet całe wspólnoty. Program powstaje, by problem ten rozpoznać, w uporządkowany sposób zrozumieć, a następnie zaproponować rozwiązania – mówi SmogLabowi Mariusz Zatylny.

Dużą zaletą okazuje się przy tym elastyczność. – Program nie jest czymś, co stworzyliśmy za biurkiem w gotowym wydaniu. Jest on cały czas w procesie, co oznacza dostosowywanie się do specyfiki konkretnych wspólnot i potrzeb parafian. W bardzo dużej mierze program opiera się właśnie na działaniach lokalnych. I potencjale zaangażowanych osób – zwraca uwagę. – Na poziomie ogólnopolskim staramy się natomiast te działania wspierać. Przekazujemy informacje, zachęcamy do zaangażowania i animujemy. Budujemy sieć wymiany wiedzy oraz wsparcia merytorycznego, związanego z termomodernizacją i efektywnością energetyczną. Dotyczy to również informacji na temat dostępnych programów wsparcia – mówi nam Mariusz Zatylny.

– Szczególnie zależy nam na mobilizacji tych parafian, którzy mają specjalistyczną wiedzę. W parafiach w całej Polsce mamy takie osoby. Chcemy zachęcać je do zaangażowania na rzecz innych parafian i całych wspólnot – podkreśla w rozmowie ze SmogLabem. Chodzi m.in. o audytorów energetycznych, instalatorów urządzeń grzewczych czy specjalistów od termomodernizacji budynków.

Baza wiedzy, animatorzy i oddolne zaangażowanie parafian

– Na internetowej stronie programu www.cieplydomcieplykosciol.pl pokazujemy dobre przykłady termomodernizacji mieszkań, domów i budynków wspólnot kościelnych. Będziemy tworzyć bazę wiedzy i informacji na tematy związane z efektywnością energetyczną i termomodernizacją oraz tym, jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu. Organizujemy sieć specjalistów i liderów, którzy pomagają animować lokalne zaangażowanie – mówi nam Mariusz Zatylny.

– Za sobą mamy kilka różnych pilotaży. Obecnie jesteśmy na etapie, w którym wspomnieni animatorzy starają się promować nasz program, w tym materiały dostępne na naszych stronach. Znajdują się wśród nich m.in. poradniki dla parafii oraz dla parafian. Następnym krokiem będzie zaangażowanie samych parafian, którzy mają odpowiednią wiedzę, by pomagać innym. Podejmujemy również próbę zaangażowania Kościoła na poziomie diecezji (ekonomowie, delegaci ds. troski o stworzenie). Sprawa jest bardzo rozwojowa, a sama kwestia modernizacji budynków to wyzwanie na wiele lat – podkreśla w rozmowie ze SmogLabem.

_

Szczegóły dotyczące wydarzenia Creatio Continua, w tym program i formularz rejestracyjny, znaleźć można na stronach organizatorów.

Zdjęcie: MIA Studio / Shutterstock.com

Podziel się: