Udostępnij

„Program solidarności międzyludzkiej”. Nieoczekiwani sojusznicy efektywności energetycznej

01.12.2023

W dniach 1-2 grudnia w Krakowie odbywa się szósta edycja międzynarodowej konferencji Creatio Continua. Tematyka wydarzenia koncentruje się wokół ekologii, ekonomii, geopolityki oraz duchowości. Do ciekawszych punktów programu należy prezentacja inicjatywy „Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Jej celem jest wspieranie efektywności energetycznej i termomodernizacji w ramach wspólnot parafialnych.

Organizatorami międzynarodowej konferencji Creatio Continua są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Nottingham University – Centre for Theology and Philosophy oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Wystąpienia i dyskusje w ramach wydarzenia dotyczą tematyki związanej z ekologią, szeroko rozumianą polityką i relacjami międzyludzkimi. Konferencja odbywa się po raz szósty.

– Nasza konferencja pokazuje, że problematyka ochrony klimatu i środowiska, w tym jakości powietrza, jest czymś, na czym powinno zależeć nam wszystkim. Zarówno katolikom, jak i niewierzącym; konserwatystom, jak również osobom o poglądach postępowych. Świadczy o tym szerokie grono uczestników wydarzenia. Dyskutować będą eksperci, intelektualiści publiczni, ale i praktycy – mówi SmogLabowi Mateusz Piotrowski ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. 

Goście i gościnie wydarzenia to m.in. Andrzej Leder (autor „Prześnionej rewolucji” i najnowszej książki „Ekonomia to stan umysłu”), Hanna Suchocka (pierwsza kobieta Premier RP), Jan Śpiewak (działacz społeczny), Luigino Bruni (dyrektor papieskiego programu Ekonomia Franciszka), czy John Milbank (anglikański teolog).

„Ochrona przyrody ugruntowana w wierze”

W przestrzeni publicznej często spotkać możemy się z przekazem, że dbanie o klimat i środowisko to część wrogiej Kościołowi Katolickiemu ideologii. Wydarzenie odbywające się w Krakowie wydaje się odkłamywać takie spojrzenie na sprawę.

– Konferencja ma na celu pokazanie trzech rzeczy. Po pierwsze, że działania na rzecz ochrony przyrody są bardzo mocno ugruntowane również w wierze. Oznacza to, że dla osób wierzących dbanie o otaczający nas świat jest etycznym wyzwaniem, a wręcz obowiązkiem. Dotyczy to również powietrza, którym oddychamy. Mówiąc najprościej: jest to ochrona życia – podkreśla w rozmowie z nami Piotrowski. – Po drugie, podczas konferencji skupiać będziemy się również na tematyce geopolitycznej. W naszym narodowym interesie jest to, by na problem ochrony klimatu i środowiska spojrzeć poważnie, także w kontekście naszego bezpieczeństwa energetycznego. Stoimy dziś w obliczu wojen, które napędzane są paliwami kopalnymi – podkreśla. 

Troska o klimat i środowisko może mieć też wymiar lokalny. — Po trzecie, co jest najbardziej związane z programem „Ciepły Dom — Ciepły Kościół”, pokazujemy rolę działań lokalnych i oddolnego zaangażowania. Dla wielu ludzi ważną, lokalną wspólnotą jest właśnie parafia. Dlatego chcemy rozmawiać o tym, co katolicy mogą zrobić w związku ze wspomnianymi problemami, działając w swojej okolicy –  mówi SmogLabowi Piotrowski.

„Ciepły Dom – Ciepły Kościół”. Wsparcie efektywności energetycznej w ramach parafii

O szczegółach związanych z programem „Ciepły Dom – Ciepły Kościół” rozmawiamy z Mariuszem Zatylnym ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Jest on pomysłodawcą i kierownikiem programu, a zawodowo architektem specjalizującym się w budownictwie energooszczędnym. 

– Jest to przede wszystkim program solidarności międzyludzkiej. Stoimy w obliczu kryzysu energetycznego, jak również zagrożenia ubóstwem energetycznym, które dotyka wielu parafian czy nawet całe wspólnoty. Program powstaje, by problem ten rozpoznać, w uporządkowany sposób zrozumieć, a następnie zaproponować rozwiązania – mówi SmogLabowi Mariusz Zatylny.

Dużą zaletą okazuje się przy tym elastyczność. – Program nie jest czymś, co stworzyliśmy za biurkiem w gotowym wydaniu. Jest on cały czas w procesie, co oznacza dostosowywanie się do specyfiki konkretnych wspólnot i potrzeb parafian. W bardzo dużej mierze program opiera się właśnie na działaniach lokalnych. I potencjale zaangażowanych osób – zwraca uwagę. – Na poziomie ogólnopolskim staramy się natomiast te działania wspierać. Przekazujemy informacje, zachęcamy do zaangażowania i animujemy. Budujemy sieć wymiany wiedzy oraz wsparcia merytorycznego, związanego z termomodernizacją i efektywnością energetyczną. Dotyczy to również informacji na temat dostępnych programów wsparcia – mówi nam Mariusz Zatylny.

– Szczególnie zależy nam na mobilizacji tych parafian, którzy mają specjalistyczną wiedzę. W parafiach w całej Polsce mamy takie osoby. Chcemy zachęcać je do zaangażowania na rzecz innych parafian i całych wspólnot – podkreśla w rozmowie ze SmogLabem. Chodzi m.in. o audytorów energetycznych, instalatorów urządzeń grzewczych czy specjalistów od termomodernizacji budynków.

Baza wiedzy, animatorzy i oddolne zaangażowanie parafian

– Na internetowej stronie programu www.cieplydomcieplykosciol.pl pokazujemy dobre przykłady termomodernizacji mieszkań, domów i budynków wspólnot kościelnych. Będziemy tworzyć bazę wiedzy i informacji na tematy związane z efektywnością energetyczną i termomodernizacją oraz tym, jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu. Organizujemy sieć specjalistów i liderów, którzy pomagają animować lokalne zaangażowanie – mówi nam Mariusz Zatylny.

– Za sobą mamy kilka różnych pilotaży. Obecnie jesteśmy na etapie, w którym wspomnieni animatorzy starają się promować nasz program, w tym materiały dostępne na naszych stronach. Znajdują się wśród nich m.in. poradniki dla parafii oraz dla parafian. Następnym krokiem będzie zaangażowanie samych parafian, którzy mają odpowiednią wiedzę, by pomagać innym. Podejmujemy również próbę zaangażowania Kościoła na poziomie diecezji (ekonomowie, delegaci ds. troski o stworzenie). Sprawa jest bardzo rozwojowa, a sama kwestia modernizacji budynków to wyzwanie na wiele lat – podkreśla w rozmowie ze SmogLabem.

_

Szczegóły dotyczące wydarzenia Creatio Continua, w tym program i formularz rejestracyjny, znaleźć można na stronach organizatorów.

Zdjęcie: MIA Studio / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.