Udostępnij

Co trzecie dziecko na świecie jest zatrute ołowiem. Winny m.in. zły recykling akumulatorów

06.08.2020

Raport przygotowany dla UNICEF-u odsłania ogromną skalę zatruć ołowiem wśród dzieci. Z dokumentu wynika, że problem dotyczy co trzeciego dziecka na świecie, czego przyczyną jest m.in. nieodpowiednio prowadzony recykling akumulatorów. W największym stopniu zanieczyszczenia neurotoksyną dotykają mieszkańców Azji Południowej.

UNICEF opublikował raport zatytułowany „The Toxic Truth...” (ang. toksyczna prawda), którego autorzy odsłaniają skalę problemu, jakim są zatrucia ołowiem wśród dzieci. Pierwszy taki raport ujawnia, że dotyczy to aż 800 milionów dzieci na świecie. Prawie połowa z nich mieszka w krajach rozwijających się – głównie w Azji Południowej.

Według autorów raportu co trzecie dziecko na świecie ma we krwi poziom ołowiu równy lub większy niż 5 mikrogramów na decylitr (µg / dl). To wartość, którą uznaje się za wymagającą interwencji medycznej i mogącą skutkować objawami ze strony układu nerwowego.

Czytaj także: NIK: “Bomby ekologiczne” nadal groźne. Jedna czwarta kontrolowanych powiatów nie identyfikuje skażonych terenów

Ołów, jako silna neurotoksyna, w zbyt dużych dawkach prowadzić może do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu. Autorzy raportu podkreślają, że jest on szczególnie destrukcyjny dla niemowląt i dzieci poniżej 5 roku życia, powodując nieodwracalne zaburzenia poznawcze i fizyczne. Uszkodzenia te mogą rzutować na całe późniejsze życie. [O problemach z ołowiem, które ze względu na popularność paliw ołowiowych dotykały także świat zachodni, przeczytać można TUTAJ.]

Przyczyny problemu

Przyczyną zatruć jest przede wszystkim źle prowadzony recykling i utylizacja akumulatorów kwasowo-ołowiowych. W wielu krajach brakuje regulacji, które chroniłyby mieszkańców przed toksyną z akumulatorów. Autorzy raportu wskazują, że dotyczy to przede wszystkim dzieci z rodzin o niskich i średnich dochodach.

Czytaj także: “Niechlubny wyjątek w UE”. Ołów z myśliwskich śrutów zatruwa środowisko i zabija ptaki

Wśród innych przyczyn w raporcie wymieniono stosowanie rur ołowianych do zaopatrywania się w wodę, a także pracę rodziców w sektorach przemysłu związanych z ołowiem, m.in. w górnictwie. W przypadku braku odpowiednich zabezpieczeń rodzice przynoszą toksyczny kurz na ubraniach, włosach, rękach i butach, narażając swoje dzieci na kontakt z neurotoksyną. Problemem są także zawierające ołów farby i nadal używana w niektórych krajach benzyna ołowiowa, których opary mogą zaszkodzić dzieciom.

_

Z pełną treścią raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Talukdar David

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.