Udostępnij

COP24: walcząc ze smogiem możemy chronić klimat

12.12.2018

Dzięki zwalczaniu nieekologicznych pieców możemy pozbyć się emisji CO2 odpowiadającej kilkunastu milionom samochodów – mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Podczas serii spotkań w Polskim Pawilonie COP24 uczestnicy przedstawili też swoje nadzieje dotyczące rządowych programów ochrony powietrza, na które rząd przeznaczył 100 miliardów złotych. Dzięki nim ma być wymienionych kilka milionów szkodliwych pieców.
Możemy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych walcząc ze smogiem, ale wcale nie musi się tak stać – zauważa Polski Alarm Smogowy podczas konferencji COP24 w Katowicach. Podczas panelu dotyczącego ochrony powietrza zauważył to Andrzej Guła, jeden z liderów tej organizacji.
– Zupełnie realny jest scenariusz, że zwiększymy emisję o 25%. Możemy zamienić stare piece spalające węgiel i biomasę na nowe kotły węglowe. Ograniczymy wtedy emisję szkodliwych pyłów, nawet dziesięciokrotnie. Rezygnując ze spalania biomasy zwiększamy jednak wydostawanie się CO2 do atmosfery. – zauważył Guła.
Receptą na to może być energia ze źródeł odnawialnych, która do 2030 roku ma stanowić 30% źródeł jej zużycia dla domów jednorodzinnych. W tej chwili to około 12%, co wynika jednak ze spalania brudnej biomasy, dokładającej się do zanieczyszczenia powietrza. Dzięki ambitnej polityce antysmogowej według PAS można ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 20 milionów ton rocznie. Podobny efekt miałoby wycofanie z ruchu około dwunastu milionów samochodów.
Jak przypomniał Guła, 80 procent domów w Polsce jest ogrzewanych wysokoemisyjnymi kotłami, czyli tak zwanymi „kopciuchami”.
– Mam nadzieję, że mądrze wydane środki z rządowego wsparcia przyczynią się do pozbycia się przez nas tego problemu – dodał Guła. Według jednego z liderów Polskiego Alarmu Smogowego program musi jednak być bliżej ludzi i już w kilka miesięcy po wprowadzenia wymaga gruntownej przebudowy – Dystrybucja tych środków musi zejść na poziom lokalny. Samorządy apelują, by ten program znalazł się jak najbliżej beneficjenta. Chodzi o to, by włączyć w działanie gminy, banki czy zakłady energetyczne. – według członka PAS może to umożliwić dotarcie do zakładanej liczby trzech i pół miliona gospodarstw domowych.
Związek smogu ze zmianami klimatu zauważył również Wolfgang Munch z Komisji Europejskiej. Jak przyznał, dostrzega wzrost świadomości dotyczącej zanieczyszczenia polskiego powietrza. co może wytyczyć drogę dla polityki klimatycznej.
– Na przykład oglądając polską telewizję codziennie mogę dowiedzieć się, w którym mieście mogę bezpiecznie oddychać. To duża zmiana. Kolejnym krokiem byłoby uświadomienie Polakom, jak szkodliwe dla nich samych jest uzależnienie kraju od węgla, najczęściej pochodzącego z importu. Europejskie fundusze nie będą wspomagały przedsięwzięć opartych na węglu.  – mówił Munch.
Szczyt klimatyczny COP24 trwa do piątku. Mają podczas niego być przyjęte tak zwane „reguły katowickie”, pokazujące metody dojścia do celów wypracowanych podczas szczytu klimatycznego w Paryżu w 2015 roku.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.