Udostępnij

W weekend drony sprawdzą dym z kominów. Kara do 5 tys. złotych

03.12.2021

Smog regularnie nawiedza Czernichów. Dlatego w sobotę na terenie podkrakowskiej gminy rozpoczyna akcję informacjo-edukacyjną. Równocześnie w niebo wzbiją się drony, które sprawdzą czym pali się w okolicznych domach. Palących śmieciami może spotkać kara w wysokości do 5 tys. złotych.

W podkrakowskiej gminie do wymiany pozostało ponad 1200 bezklasowych kotłów. Mieszkańcy mają czas na działanie tylko do końca 2022 roku. Oznacza to, że już za nieco ponad rok korzystanie z takiego kotła będzie nielegalne, a właściciele domów zapłacą kary. Tymczasem tempo wymiany źródeł ogrzewania nie zachwyca. W kolejnych trzech kwartałach złożono kolejno 39, 36 i 75 wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Gdyby takie tempo miało się utrzymać, wymiana zakończyłaby się na początku kolejnej dekady.

Między innymi dlatego lokalni ekodoradcy zdecydowali się na akcję informacyjną. Zainteresowani przede wszystkim otrzymają informacje na temat dotacji do wymiany źródeł ogrzewania i innych działań termomodernizacyjnych.

Czernichów często spowija smog

O tym, że smog w Czernichowie jest istotnym problemem, mogliśmy się przekonać w listopadzie. Przez dwa tygodnie, w ramach akcji „Zobacz, czym oddychasz„, na terenie gminy stanęły mobilne płuca, które pokazały jakim powietrzem oddychają mieszkańcy.

Mimo dobrych przyjaznych warunków pogodowych, czyli stosunkowo wysokich temperatur i dużego wiatru – płuca zmieniły kolor. Rekordowy pomiar stężenia PM10, wskazał na ponad dwukrotne przekroczenie normy.

Czytaj więcej: Mobilne płuca stanęły w Czernichowie. Po 10 dniach ich kolor przeraża [FOTO]

Pomiary z dronów

Oprócz akcji informacyjnej przeprowadzona będzie analiza stanu jakości zanieczyszczenia powietrza na terenie gminy. W tym celu powietrze nad Czernichowem zbadają drony. Dzięki nim w dwie godziny lotu możliwa będzie weryfikacja nawet kilkudziesięciu palenisk. Urządzenia pomiarowe wskażą z dużą dokładnością nieruchomości, na których mogło dojść do złamania przepisów prawa. To rozwiązanie zwiększa liczbę kontroli i pozwala na przeprowadzanie ich bez konieczności bezpośredniej wizyty u mieszkańców. 

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości urzędnicy będą mogli pobrać próbki popiołu z palenisk w celu analizy ich składu pod względem zawartości odpadów. Gdy potwierdzi się, że w danym kotle spalane są substancje niepożądane możliwe będzie nałożenie kary. Według art. 191 ustawy o odpadach kara może wynieść nawet 5 000 zł.

Zaniepokojeni mieszkańcy mogą sami dokonać zgłoszenia. Można to zrobić za pomocą aplikacji Ekointerwencja.

Czytaj więcej: Palenie meblami w piecu. Śmierdzący problem, który wraca co roku

Akcja informacyjno-edukacyjna połączona z kontrolą palenisk i paliwa stosowanego z wykorzystaniem drona odbędzie się dzięki dofinansowaniu w ramach środków przekazanych przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w ramach projektu partnerskiego Inicjatywa600. Jest to wspólna inicjatywy samorządów i środowisk działających na rzecz czystego powietrza.

Zdjęcie: Zephyr_p/Shutterstock

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.