Udostępnij

Mobilne płuca stanęły w Czernichowie. Po 10 dniach ich kolor przeraża [FOTO]

23.01.2024

Trwa akcja Małopolska bez smogu 2021. W ramach inicjatywy mobilny model ludzkich płuc odwiedził Czernichów. Nadrzędnym celem programu jest uzmysłowienie mieszkańcom czym oddychają na co dzień i zachęcenie ich do szybkiej wymiany kopciuchów. Oprócz Czernichowa udział w akcji biorą m.in. Wieliczka, Raciechowice i Nowy Targ.

Według danych z I kwartału 2021 roku w gminie Czernichów do wymiany pozostało 1212 kotłów, które według przepisów powinny zniknąć do końca 2022 roku. Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku wymieniono ich zaledwie 20. Czernichów to niewielka małopolska gmina położona tuż obok Krakowa. Należy do obszaru nazywanego krakowskim obwarzankiem, na który składają się miejscowości i gminy otaczające stolicę Małopolski.

 class=
Wykres: Średnie dobowe stężenia pyłu PM10 w Czernichowie w okresie od 12.11 do 23.11.2021

Czernichów: Smog mimo dobrej pogody

W ramach akcji dokonywano także pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Pomiary miały miejsce między 12 a 23 listopada. W tym okresie powietrze w całym województwie było względnie dobre, a przyczyniły się do tego dynamiczne warunki atmosferyczne. Te były dyktowane zatokami i frontami atmosferycznymi oraz wyżami znad Europy południowej. Do tego różnica ciśnień między południowo zachodnią, a północno-wschodnią częścią polski powodowała silny wiatr.

Mimo takiej pogody wyraźnie widać tendencję w pomiarach dokonanych w Czernichowie. Najwyższe stężenia szkodliwego pyłu PM10 zanotowano w godzinach popołudniowych i nocnych. Wpływ na to miało ogrzewanie domów z wykorzystaniem paliw stałych. Rekordowy pomiar dotyczył godzin 16:00-17:00 w dniu 17 listopada (środa). Czujniki pokazały stężenie wartości 114 µg/m3 pyłu PM10. Dobowa norma dla tego pyłu wynosi 50 µg /m3.

Czytaj także: Mobilne płuca Polskiego Alarmu Smogowego znowu ruszają w Polskę. Pokażą jakim powietrzem oddychamy

 class=
Wykres: Średnie godzinowe stężenia pyłu PM10 w Czernichowie w okresie od 12.11 do 23.11.2021

„Przyspieszyć wymianę kotłów”

Agnieszka Smaga, ekodoradca Gminy Czernichów w rozmowie ze SmogLabem podkreśla założenia inicjatywy. Chcieliśmy, aby informacja o jakości powietrza dotarła do jak największej liczby mieszkańców naszej gminy, aby na własne oczy mogli przekonać się, czym oddychają na co dzień. Dodatkowo można było śledzić wskazania z pyłomierza – średnie godzinowe stężenie pyłu PM10, a pomiarom towarzyszyła akcja informacyjno-edukacyjna prowadzona na antenie Radia Kraków – mówi przedstawicielka Gminy.

Smaga pozytywnie ocenia happening z płucami. Myślę że akcja była dobrym elementem mającym uzmysłowić osobom ogrzewającym domy za pomocą pieców i  kotłów bezklasowych, że ze względu na swoje zdrowie i przepisy uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego powinni je jak najszybciej wymienić – przekonuje.

Jakie są spodziewane efekty? Liczymy na przyspieszenie i skuteczną kampanię informacyjną, dzięki której mieszkańcy będą szybciej wymieniać swoje kotły – mówiła o akcji Małopolska bez smogu na antenie Radia Kraków Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

 class=
Fot.  fot. Czernichowski Alarm Smogowy – Mobilne płuca w dniu zakończenia akcji (23.11.2021)


Małopolska bez smogu to wspólna akcja Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) i Radia Kraków. Odbywa się przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Zobacz start kampanii w Oświęcimiu:

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.