Udostępnij

Czołowy bank inwestycyjny ogłasza koniec finansowania odwiertów w Arktyce. Nie wesprze również nowych kopalń węgla na świecie

16.12.2019

Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych świata, zapowiada koniec finansowania odwiertów naftowych i gazowych w Arktyce. Mimo, iż wiele firm – mimo alarmistycznych raportów naukowców na temat klimatu – chce nadal zaciągać kredyty na tego rodzaju inwestycje. Ponadto, zapowiada także wstrzymanie wsparcia dla nowych kopalń, na całym świecie.

Amerykański bank zapowiedział oficjalnie, że zrezygnuje ze wspierania inwestycji w postaci odwiertów naftowych i gazowych na północy Planety. Mimo, iż wciąż nie brakuje inwestorów skłonnych do wchodzenia w tego rodzaju inwestycje. Należy pamiętać, że w związku ze wzrostem średnich temperatur na Ziemi zwiększa się dostępność terenów w rejonie Arktyki, które mogą być eksploatowane.

Mimo potencjalnych zysków, w oficjalnym komunikacie amerykański bank inwestycyjny wydaje się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom świata nauki, a przynajmniej klimatologów, a także organizacjom ekologicznym czy proklimatycznym. Kryzys klimatyczny został określony jako „najpoważniejsze wyzwanie XXI wieku”. Poza odwiertami w rejonie Arktyki bank zapowiedział rezygnację z inwestowania w budowy nowych kopalń węgla, na całym świecie.

„Ta nowa polityka Goldman Sachs podnosi poprzeczkę dla innych banków amerykańskich, jeśli chcą poważnie potraktować zmiany klimatu” – skomentował zapowiedź banku Jason Opeña Disterhoft z organizacji Rainforest Action Network (RAN), organizacji ekologicznej działającej w USA. Disterhoft wezwał przy tym inne banki – przede wszystkim JP Morgan, określony przez niego jako „najgorszy na świecie bankier paliw kopalnych” – do podjęcia podobnych kroków.

 

Źródła: Goldman Sachs, RAN

Zdjęcie: Shutterstock/Vladimir Endovitskiy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.