„Czyste Powietrze” na Śląsku. Nie masz internetu, nie złożysz wniosku?

Podziel się:

Wielu mieszkańców województwa śląskiego może być pozbawionych możliwości uzyskania dotacji do wymiany pieca. Zarówno urzędy gmin, jak i biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w związku z pandemią koronawirusa pracują w większości zdalnie. Dlatego wnioski o fundusze można w praktyce składać jedynie przez internet – alarmuje nasza czytelniczka.

Do niedawna osoby, które nie miały dostępu do internetu, mogły przynieść wniosek o wsparcie do biura WFOŚ lub swojego urzędu gminy (jeśli ten ma podpisaną umowę z jednostką odpowiedzialną za „Czyste Powietrze”). Dziś pracownicy Funduszy, podobnie jak urzędnicy, w ogromnej większości pracują z domu. To duży problem między innymi w województwie śląskim.

Dotknie on tam nie tylko osób bez łącza internetowego. Zawiodą się również ci, którzy mają problem z wypełnieniem skomplikowanego wniosku o dofinansowanie on-line, a chcieliby porozmawiać z urzędnikiem. Co prawda numer infolinii katowickiego WFOŚ nadal działa, jednak w słuchawce słychać jedynie muzykę na czekanie (choć Fundusz twierdzi, że pracownicy nadal odbierają telefony). Na stronie internetowej można przeczytać, że wszyscy pracownicy jednostki odesłani są do domu. W razie pytań o dotacje można skontaktować się z nimi mailowo lub… tradycyjnym listem.

– Na szczęście informacja mailowa działa sprawnie – przyznaje pani Alicja, jedna z czytelniczek Smoglabu, która zgłosiła się do nas z prośbą o interwencję. – Martwi mnie jednak sytuacja osób, które nie posiadają łącza internetowego. W wielu przypadkach są one uboższe, więc to do nich w pierwszej kolejności powinny płynąć fundusze. Na razie wygląda na to, że WFOŚ nie przygotował dla nich żadnej alternatywy wobec internetowego składania wniosków – dodaje.

W innych regionach informacja telefoniczna nadal działa sprawnie. Nadal można dodzwonić się między innymi do poradni „Czystego Powietrza” w województwie mazowieckim. W Małopolsce telefony odbierają ekodoradcy, działa infolinia. Poznański WFOŚ pomaga w wypełnianiu wniosków i udziela informacji o dotacjach pod kilkunastoma numerami telefonów.

Dla wielu mieszkańców województwa śląskiego to niemal ostatni dzwonek na wymianę przestarzałych kotłów. Według lokalnej uchwały antysmogowej 10-letnie i starsze kotły na węgiel muszą zniknąć z ich domów, zastąpione nowoczesnymi instalacjami grzewczymi. Jest na to czas do końca 2021 roku.

Z pytaniem o alternatywy dla osób pozbawionych podłączenia do internetu zapytaliśmy śląski WFOŚ i rzecznika Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Katowiccy urzędnicy odpowiedzieli nam, że na prośbę wnioskodawcy przesyłają papierowe wersje dokumentacji potrzebnej do uzyskania dofinansowania. Potem można ją odesłać lub wrzucić do skrzynki podawczej przed siedzibą Funduszu. Prośbę o wniosek najłatwiej jednak złożyć przez infolinię. Od tej, po długim czasie oczekiwania na odpowiedź konsultanta, wiele osób może się odbić.

Źródło zdjęcia: 4K_HEAVEN / Shutterstock

Podziel się: