Udostępnij

„Czyste Powietrze” na Śląsku. Nie masz internetu, nie złożysz wniosku?

29.04.2020

Wielu mieszkańców województwa śląskiego może być pozbawionych możliwości uzyskania dotacji do wymiany pieca. Zarówno urzędy gmin, jak i biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w związku z pandemią koronawirusa pracują w większości zdalnie. Dlatego wnioski o fundusze można w praktyce składać jedynie przez internet – alarmuje nasza czytelniczka.

Do niedawna osoby, które nie miały dostępu do internetu, mogły przynieść wniosek o wsparcie do biura WFOŚ lub swojego urzędu gminy (jeśli ten ma podpisaną umowę z jednostką odpowiedzialną za „Czyste Powietrze”). Dziś pracownicy Funduszy, podobnie jak urzędnicy, w ogromnej większości pracują z domu. To duży problem między innymi w województwie śląskim.

Dotknie on tam nie tylko osób bez łącza internetowego. Zawiodą się również ci, którzy mają problem z wypełnieniem skomplikowanego wniosku o dofinansowanie on-line, a chcieliby porozmawiać z urzędnikiem. Co prawda numer infolinii katowickiego WFOŚ nadal działa, jednak w słuchawce słychać jedynie muzykę na czekanie (choć Fundusz twierdzi, że pracownicy nadal odbierają telefony). Na stronie internetowej można przeczytać, że wszyscy pracownicy jednostki odesłani są do domu. W razie pytań o dotacje można skontaktować się z nimi mailowo lub… tradycyjnym listem.

– Na szczęście informacja mailowa działa sprawnie – przyznaje pani Alicja, jedna z czytelniczek Smoglabu, która zgłosiła się do nas z prośbą o interwencję. – Martwi mnie jednak sytuacja osób, które nie posiadają łącza internetowego. W wielu przypadkach są one uboższe, więc to do nich w pierwszej kolejności powinny płynąć fundusze. Na razie wygląda na to, że WFOŚ nie przygotował dla nich żadnej alternatywy wobec internetowego składania wniosków – dodaje.

W innych regionach informacja telefoniczna nadal działa sprawnie. Nadal można dodzwonić się między innymi do poradni „Czystego Powietrza” w województwie mazowieckim. W Małopolsce telefony odbierają ekodoradcy, działa infolinia. Poznański WFOŚ pomaga w wypełnianiu wniosków i udziela informacji o dotacjach pod kilkunastoma numerami telefonów.

Dla wielu mieszkańców województwa śląskiego to niemal ostatni dzwonek na wymianę przestarzałych kotłów. Według lokalnej uchwały antysmogowej 10-letnie i starsze kotły na węgiel muszą zniknąć z ich domów, zastąpione nowoczesnymi instalacjami grzewczymi. Jest na to czas do końca 2021 roku.

Z pytaniem o alternatywy dla osób pozbawionych podłączenia do internetu zapytaliśmy śląski WFOŚ i rzecznika Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Katowiccy urzędnicy odpowiedzieli nam, że na prośbę wnioskodawcy przesyłają papierowe wersje dokumentacji potrzebnej do uzyskania dofinansowania. Potem można ją odesłać lub wrzucić do skrzynki podawczej przed siedzibą Funduszu. Prośbę o wniosek najłatwiej jednak złożyć przez infolinię. Od tej, po długim czasie oczekiwania na odpowiedź konsultanta, wiele osób może się odbić.

Źródło zdjęcia: 4K_HEAVEN / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.