Udostępnij

Czyste Powietrze przyspieszy? Minister klimatu obiecuje uproszczenie programu

28.02.2020

Minister klimatu, Michał Kurtyka, zapowiada zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”. Wnioski o dotację mają być prostsze i możliwe do złożenia on-line poprzez rządowy portal. Zmiany mają zostać przedstawione do końca marca. – Priorytetem powinno być, by do usprawnienia programu Czyste Powietrze doszło jak najszybciej – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Minister Michał Kurtyka zapowiedział zmiany w rządowym programie, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. „Uprościmy program >>Czyste Powietrze<<, tak, by był bardziej przyjazny dla beneficjentów” – zadeklarował na swoim Twitterze. Szczegóły mają zostać przedstawione do końca marca.

W wywiadzie dla PAP sprecyzował, że w „nowej wersji” „Czystego Powietrza” znacząca część wymaganych dokumentów – które do tej pory trzeba było dołączyć do wniosku o dofinansowanie – ma zostać zastąpiona oświadczeniami.

Wówczas starający się o dofinansowanie musiałby jedynie złożyć deklaracje co do m.in. prawa własności i uzyskiwanych dochodów, a ich weryfikacją ich zajmowałyby się odpowiednie instytucje.

Czytaj także: Stos dokumentów, by otrzymać pożyczkę… na 30 tys. złotych

Ministerstwo chce również m.in. zrezygnować z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, które zdaniem ministra sprawiały wnioskodawcom problemy podczas jego wypełniania. Możliwe ma stać się również uzyskanie dofinansowania na inwestycję już zrealizowaną (do 6 mies. wstecz), a ponadto, uruchomiona ma zostać internetowa platforma umożliwiająca złożenie wniosku on-line.

Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony pod koniec 2018 roku jako rządowa recepta na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, a konkretnie tzw. niskiej emisji, pochodzącej przede wszystkim z ogrzewania budynków mieszkalnych.

Czytaj również: PAS sprawdził, jak idzie likwidacja kopciuchów: Kraków liderem, w Warszawie i Łodzi bardzo wolno

W międzyczasie wokół programu narastało wiele kontrowersji, dotyczących m.in. zgodności programu z prawem Unii Europejskiej. Tempo działań w ramach programu krytykowali natomiast aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego, wskazujący m.in. na zbyt małą sieć dystrybucji, czyli miejsc, w których właściciele pieców mogą składać wnioski o dofinansowanie.

“Od początku funkcjonowania programu >>Czyste Powietrze<< konsekwentnie zabiegaliśmy o zmiany. Ponieważ w takiej formule, w jakiej został przygotowany, nie miał on szans sprawnie zadziałać. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska błyskawicznie przepełniły się wnioskami, ponieważ były nieprzygotowane do dystrybucji takich środków. Procedury aplikacyjne były natomiast przebiurakrytyzowane i tak skomplikowane, że po wypełnieniu wniosku ludzie czekali nawet 200 dni na decyzję. Teraz ma się to zmienić i trzymamy kciuki, by tak się stało. Priorytetem powinno być, by do usprawnienia programu doszło jak najszybciej” – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ Zoran Photographer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.