Udostępnij

Czyste Powietrze przyspieszy? Minister klimatu obiecuje uproszczenie programu

23.01.2024

Minister klimatu, Michał Kurtyka, zapowiada zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”. Wnioski o dotację mają być prostsze i możliwe do złożenia on-line poprzez rządowy portal. Zmiany mają zostać przedstawione do końca marca. – Priorytetem powinno być, by do usprawnienia programu Czyste Powietrze doszło jak najszybciej – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Minister Michał Kurtyka zapowiedział zmiany w rządowym programie, którego celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. „Uprościmy program >>Czyste Powietrze<<, tak, by był bardziej przyjazny dla beneficjentów” – zadeklarował na swoim Twitterze. Szczegóły mają zostać przedstawione do końca marca.

W wywiadzie dla PAP sprecyzował, że w „nowej wersji” „Czystego Powietrza” znacząca część wymaganych dokumentów – które do tej pory trzeba było dołączyć do wniosku o dofinansowanie – ma zostać zastąpiona oświadczeniami.

Wówczas starający się o dofinansowanie musiałby jedynie złożyć deklaracje co do m.in. prawa własności i uzyskiwanych dochodów, a ich weryfikacją ich zajmowałyby się odpowiednie instytucje.

Czytaj także: Stos dokumentów, by otrzymać pożyczkę… na 30 tys. złotych

Ministerstwo chce również m.in. zrezygnować z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, które zdaniem ministra sprawiały wnioskodawcom problemy podczas jego wypełniania. Możliwe ma stać się również uzyskanie dofinansowania na inwestycję już zrealizowaną (do 6 mies. wstecz), a ponadto, uruchomiona ma zostać internetowa platforma umożliwiająca złożenie wniosku on-line.

Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony pod koniec 2018 roku jako rządowa recepta na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, a konkretnie tzw. niskiej emisji, pochodzącej przede wszystkim z ogrzewania budynków mieszkalnych.

Czytaj również: PAS sprawdził, jak idzie likwidacja kopciuchów: Kraków liderem, w Warszawie i Łodzi bardzo wolno

W międzyczasie wokół programu narastało wiele kontrowersji, dotyczących m.in. zgodności programu z prawem Unii Europejskiej. Tempo działań w ramach programu krytykowali natomiast aktywiści Polskiego Alarmu Smogowego, wskazujący m.in. na zbyt małą sieć dystrybucji, czyli miejsc, w których właściciele pieców mogą składać wnioski o dofinansowanie.

“Od początku funkcjonowania programu >>Czyste Powietrze<< konsekwentnie zabiegaliśmy o zmiany. Ponieważ w takiej formule, w jakiej został przygotowany, nie miał on szans sprawnie zadziałać. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska błyskawicznie przepełniły się wnioskami, ponieważ były nieprzygotowane do dystrybucji takich środków. Procedury aplikacyjne były natomiast przebiurakrytyzowane i tak skomplikowane, że po wypełnieniu wniosku ludzie czekali nawet 200 dni na decyzję. Teraz ma się to zmienić i trzymamy kciuki, by tak się stało. Priorytetem powinno być, by do usprawnienia programu doszło jak najszybciej” – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ Zoran Photographer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.