Udostępnij

Czyste Powietrze z wyższą dotacją dla najuboższych. Najpierw muszą i tak zapłacić z własnej kieszeni

19.02.2022

Pod koniec stycznia ruszyła trzecia część programu „Czyste Powietrze”, skierowana do najuboższych mieszkańców Polski. Gospodarstwa domowe uzyskać mogą podwyższone dofinansowanie, nawet do 69 tys. złotych, przy 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Co do zasady, wciąż jest jednak tak, że inwestycja musi zostać najpierw sfinansowana z własnej kieszeni. A dopiero później otrzymuje się zwrot kosztów. Polski Alarm Smogowy zwraca uwagę, że dla osób najuboższych wydanie takich środków może być nieosiągalne.

Dotacje w ramach trzeciej części programu „Czyste Powietrze” skierowane są do najmniej zamożnych gospodarstw domowych. W przypadku gdy zamieszkuje je kilka osób mowa o sytuacji, w której miesięczny dochód na osobę nie przekracza 900 złotych. W przypadku gospodarstw jednoosobowych dochód nie może przekraczać 1260 złotych. Alternatywa dla dochodowego kryterium kwalifikowalności to „ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego”.

Czytaj także: „Ciepłe Mieszkanie” ma ruszyć w II kwartale roku. Co wiemy o programie?

Dotacja może wynieść nawet 69 tys. złotych

Kwota dofinansowania w przypadku wymiany źródła ciepła może wynieść maksymalnie 69 tys. złotych, przy 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Jak czytamy na oficjalnej stronie programu, dotyczy to jednak sytuacji, w której inwestycja obejmuje zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. W przeciwnym wypadku dotacja sięgać może maksymalnie kwoty 60 tys. złotych.

W stosunku do pierwszej i drugiej części programu wzrasta także kwota wsparcia w przypadku inwestycji nieobejmujących wymiany źródła ciepła. Na działania z listy obejmującej m.in. audyt energetyczny czy instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, otrzymać można do 30 tys. złotych.

“To dobrze, że podniesiono poziom wsparcia dla najuboższych, ponieważ są to osoby, które najsilniej potrzebują wsparcia finansowego. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów inwestycji od czasu, kiedy powstał program Czyste Powietrze, taka podwyżka była oczekiwana i bardzo dobrze, że się wydarzyła” – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także: Wracają zapisy na przyłącza gazu. 10 miliardów dla państwowej spółki

„Czyste Powietrze” dla najuboższych. Potrzeba kluczowego mechanizmu

“Problemem w tym momencie dla najuboższych może być przeprowadzenie inwestycji na własny koszt. Żeby uzyskać zwrot kosztów do nawet 69 tysięcy, trzeba najpierw wydać dużą sumę pieniędzy, a wcześniej ją posiadać” – zauważa Siergiej.

“Pytanie, czy najuboższych stać na taki wydatek. To jest najważniejsza rzecz: potrzebujemy instrumentu finansowego w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, pozwalającego najuboższym realizować tego typu inwestycje bezgotówkowo lub prawie bezgotówkowo. Takiego instrumentu, mimo zapowiedzi, nadal nie ma. Bez tego nie widzę sytuacji, w której osoby spełniające definicję ubóstwa energetycznego mają do wydania na ten cel tak duże środki” – podkreśla rzecznik PAS.

_

Zdjęcie: stefanphotozemun / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.