Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Program jako podstawę zakładać będzie eliminację strat ciepła, co pozwolić ma na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zmian spodziewać możemy się jednak dopiero na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zmiany w programie Czyste Powietrze. Stanowić mają one reakcję m.in. na wzrost cen paliw. „Dzięki zmianom program będzie uwzględniał zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe oraz zakładał jako podstawę eliminację strat ciepła” – napisano w komunikacie.
„W myśl zasady, że najlepsze jest to ciepło, którego nie tracimy, robimy wszystko, aby program, poza wymianą źródła ciepła, stanowił motywację do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. I w konsekwencji zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. „Chcemy zachęcić potencjalnych beneficjentów do takich działań, które nie tylko przyniosą efekty środowiskowe, ale docelowo będą wymierną korzyścią finansową, która znajdzie odzwierciedlenie w portfelach właścicieli domów jednorodzinnych” – podkreślił Mirowski.
Czytaj także: „Czyste Powietrze” odpowie na wzrost cen węgla i gazu? NFOŚiGW pracuje nad zmianami
Mniej strat ciepła to niższe rachunku. Zmiany w programie Czyste Powietrze potrzebne już teraz
Jak czytamy jednak w komunikacie NFOŚiGW, „najbliższe i najpilniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze mają być wdrożone na przełomie III i IV kwartału 2022 roku„. Na wzmocnienie roli termomodernizacji w programie poczekamy więc do jesieni.
“W programie Czyste Powietrze silniej powinna być promowana termomodernizacja, do czego od dawien dawna namawiamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Priorytetem w tej chwili powinno być odciążenie budżetów domowych poprzez poprawienie efektywności energetycznej budynków. To powinna być odpowiedź rządu w tej chwili. A tymczasem nie widzimy niestety wzmożonych działań w tym kierunku” – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj także: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Upływa czas na złożenie deklaracji
Potrzebne dostosowanie wysokości wsparcia do inflacji
“Uaktualnienie programu Czyste Powietrze jest bardzo potrzebne. Od czasu kiedy został on uruchomiony w 2018 roku, nastąpił potężny wzrost cen materiałów izolacyjnych i urządzeń grzewczych. W niektórych przypadkach mówimy nawet o dwukrotnych wzrostach. Tak było na przykład ze styropianem i to tylko w okresie lat 2020-2022” – zwraca uwagę lider PAS.
”Jeżeli naprawdę chcemy pomóc Polakom docieplić domy i zmniejszyć zużycie energii, to powinno mieć miejsce dostosowanie wysokości wsparcia w ramach Czystego Powietrza. I to powinno mieć miejsce już jakiś czas temu. Musimy natychmiast, bez zbędnej zwłoki, dostosować dotacje do szalejącej inflacji” – uważa Guła.
O potrzebie tego rodzaju zmian mówił niedawno SmogLabowi również Piotr Siergiej, rzecznik PAS. „W przypadku ocieplenia domów czytamy o wzrostach rok do roku w wysokości nawet 50 procent. To dużo, dlatego w programie powinno pojawić się indeksowanie inflacyjne. Dobrze byłoby, gdyby kwoty, nawet bez indeksowania, były po prostu wyższe. W związku z sytuacją w Ukrainie w interesie nas wszystkich i naszego państwa jest to, by zmniejszać ilość zużywanych paliw. A na to pozwala między innymi termomodernizacja” – podkreślał Siergiej.
_
Zdjęcie: Dagmara_K / Shutterstock.com