Udostępnij

Czyste Powietrze ma silniej wspierać termomodernizację. „Musimy dostosować dotacje do inflacji”

24.05.2022

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Program jako podstawę zakładać będzie eliminację strat ciepła, co pozwolić ma na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zmian spodziewać możemy się jednak dopiero na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zmiany w programie Czyste Powietrze. Stanowić mają one reakcję m.in. na wzrost cen paliw. „Dzięki zmianom program będzie uwzględniał zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe oraz zakładał jako podstawę eliminację strat ciepła” – napisano w komunikacie.

„W myśl zasady, że najlepsze jest to ciepło, którego nie tracimy, robimy wszystko, aby program, poza wymianą źródła ciepła, stanowił motywację do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. I w konsekwencji zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. „Chcemy zachęcić potencjalnych beneficjentów do takich działań, które nie tylko przyniosą efekty środowiskowe, ale docelowo będą wymierną korzyścią finansową, która znajdzie odzwierciedlenie w portfelach właścicieli domów jednorodzinnych” – podkreślił Mirowski.

Czytaj także: „Czyste Powietrze” odpowie na wzrost cen węgla i gazu? NFOŚiGW pracuje nad zmianami

Mniej strat ciepła to niższe rachunku. Zmiany w programie Czyste Powietrze potrzebne już teraz

Jak czytamy jednak w komunikacie NFOŚiGW, „najbliższe i najpilniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze mają być wdrożone na przełomie III i IV kwartału 2022 roku„. Na wzmocnienie roli termomodernizacji w programie poczekamy więc do jesieni.

“W programie Czyste Powietrze silniej powinna być promowana termomodernizacja, do czego od dawien dawna namawiamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Priorytetem w tej chwili powinno być odciążenie budżetów domowych poprzez poprawienie efektywności energetycznej budynków. To powinna być odpowiedź rządu w tej chwili. A tymczasem nie widzimy niestety wzmożonych działań w tym kierunku” – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Upływa czas na złożenie deklaracji

Potrzebne dostosowanie wysokości wsparcia do inflacji

“Uaktualnienie programu Czyste Powietrze jest bardzo potrzebne. Od czasu kiedy został on uruchomiony w 2018 roku, nastąpił potężny wzrost cen materiałów izolacyjnych i urządzeń grzewczych. W niektórych przypadkach mówimy nawet o dwukrotnych wzrostach. Tak było na przykład ze styropianem i to tylko w okresie lat 2020-2022” – zwraca uwagę lider PAS.

”Jeżeli naprawdę chcemy pomóc Polakom docieplić domy i zmniejszyć zużycie energii, to powinno mieć miejsce dostosowanie wysokości wsparcia w ramach Czystego Powietrza. I to powinno mieć miejsce już jakiś czas temu. Musimy natychmiast, bez zbędnej zwłoki, dostosować dotacje do szalejącej inflacji” – uważa Guła.

O potrzebie tego rodzaju zmian mówił niedawno SmogLabowi również Piotr Siergiej, rzecznik PAS. „W przypadku ocieplenia domów czytamy o wzrostach rok do roku w wysokości nawet 50 procent. To dużo, dlatego w programie powinno pojawić się indeksowanie inflacyjne. Dobrze byłoby, gdyby kwoty, nawet bez indeksowania, były po prostu wyższe. W związku z sytuacją w Ukrainie w interesie nas wszystkich i naszego państwa jest to, by zmniejszać ilość zużywanych paliw. A na to pozwala między innymi termomodernizacja” – podkreślał Siergiej.

_

Zdjęcie: Dagmara_K / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.