Udostępnij

Czyste Powietrze ma silniej wspierać termomodernizację. „Musimy dostosować dotacje do inflacji”

16.01.2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada zmiany w programie Czyste Powietrze. Program jako podstawę zakładać będzie eliminację strat ciepła, co pozwolić ma na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zmian spodziewać możemy się jednak dopiero na przełomie III i IV kwartału 2022 roku.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje zmiany w programie Czyste Powietrze. Stanowić mają one reakcję m.in. na wzrost cen paliw. „Dzięki zmianom program będzie uwzględniał zmieniające się warunki geopolityczne i rynkowe oraz zakładał jako podstawę eliminację strat ciepła” – napisano w komunikacie.

„W myśl zasady, że najlepsze jest to ciepło, którego nie tracimy, robimy wszystko, aby program, poza wymianą źródła ciepła, stanowił motywację do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. I w konsekwencji zmniejszenia jego zapotrzebowania na ciepło” – powiedział w oświadczeniu Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW. „Chcemy zachęcić potencjalnych beneficjentów do takich działań, które nie tylko przyniosą efekty środowiskowe, ale docelowo będą wymierną korzyścią finansową, która znajdzie odzwierciedlenie w portfelach właścicieli domów jednorodzinnych” – podkreślił Mirowski.

Czytaj także: „Czyste Powietrze” odpowie na wzrost cen węgla i gazu? NFOŚiGW pracuje nad zmianami

Mniej strat ciepła to niższe rachunku. Zmiany w programie Czyste Powietrze potrzebne już teraz

Jak czytamy jednak w komunikacie NFOŚiGW, „najbliższe i najpilniejsze modyfikacje programu Czyste Powietrze mają być wdrożone na przełomie III i IV kwartału 2022 roku„. Na wzmocnienie roli termomodernizacji w programie poczekamy więc do jesieni.

“W programie Czyste Powietrze silniej powinna być promowana termomodernizacja, do czego od dawien dawna namawiamy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Priorytetem w tej chwili powinno być odciążenie budżetów domowych poprzez poprawienie efektywności energetycznej budynków. To powinna być odpowiedź rządu w tej chwili. A tymczasem nie widzimy niestety wzmożonych działań w tym kierunku” – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Czytaj także: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Upływa czas na złożenie deklaracji

Potrzebne dostosowanie wysokości wsparcia do inflacji

“Uaktualnienie programu Czyste Powietrze jest bardzo potrzebne. Od czasu kiedy został on uruchomiony w 2018 roku, nastąpił potężny wzrost cen materiałów izolacyjnych i urządzeń grzewczych. W niektórych przypadkach mówimy nawet o dwukrotnych wzrostach. Tak było na przykład ze styropianem i to tylko w okresie lat 2020-2022” – zwraca uwagę lider PAS.

”Jeżeli naprawdę chcemy pomóc Polakom docieplić domy i zmniejszyć zużycie energii, to powinno mieć miejsce dostosowanie wysokości wsparcia w ramach Czystego Powietrza. I to powinno mieć miejsce już jakiś czas temu. Musimy natychmiast, bez zbędnej zwłoki, dostosować dotacje do szalejącej inflacji” – uważa Guła.

O potrzebie tego rodzaju zmian mówił niedawno SmogLabowi również Piotr Siergiej, rzecznik PAS. „W przypadku ocieplenia domów czytamy o wzrostach rok do roku w wysokości nawet 50 procent. To dużo, dlatego w programie powinno pojawić się indeksowanie inflacyjne. Dobrze byłoby, gdyby kwoty, nawet bez indeksowania, były po prostu wyższe. W związku z sytuacją w Ukrainie w interesie nas wszystkich i naszego państwa jest to, by zmniejszać ilość zużywanych paliw. A na to pozwala między innymi termomodernizacja” – podkreślał Siergiej.

_

Zdjęcie: Dagmara_K / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.