Udostępnij

Grenlandia. Na „szczycie” lądolodu pierwszy raz spadł deszcz zamiast śniegu

23.08.2021

Grenlandia zanotowała nietypowe zjawisko. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie – jak zazwyczaj – śniegu. To pierwszy taki przypadek, który wiązał się dodatkowo z ponadprzeciętną utratą lodu.

Nad grenlandzkim lądolodem, na wysokości ponad 3,2 tys. metrów, zwykle panują ujemne temperatury. Przed tygodniem nastąpiło jednak ocieplenie, które – ku zdumieniu naukowców – przyniosło 14 sierpnia opady deszczu, zamiast śniegu. To pierwszy taki przypadek w udokumentowanej historii pomiarów i kolejny przykład, jak zmiany klimatu wpływają na region.

Grenlandia notuje pierwszy taki przypadek

Naukowcy z National Snow & Ice Data Center (NSIDC), którzy monitorują sytuację na Grenlandii, poinformowali w oświadczeniu, że deszcz 14 sierpnia padał przez kilka godzin. Według ich informacji nie ma wcześniejszych doniesień, by na tej wysokości występowały opady deszczu.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Jak wynika z danych NSIDC, ze względu na wysokie temperatury topnienie lodowca objęło wyjątkowo duży obszar. Sięgający w szczytowym momencie 872 tys. kilometrów kwadratowych. Opady miały obfity charakter. Szacuje się, że 14 sierpnia nad „szczytem” lądolodu spadło ok. 7 miliardów ton deszczu – podaje portal Live Science.

Grenlandia. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie - jak zazwyczaj - śniegu. Fot. Jonas Tufvesson / Shutterstock.com.
Grenlandia. Nad najwyższym miejscem na grenlandzkim lądolodzie odnotowano opady deszczu, a nie – jak zazwyczaj – śniegu. Fot. Jonas Tufvesson / Shutterstock.com.

Zmiana klimatu napędza utratę lodu

„Coraz większa liczba zdarzeń pogodowych w ciągu ostatniej dekady – w tym topnienie, silne wiatry, a teraz deszcz – wykraczała poza zakres uważany za normalny.” – powiedziała CNN Jennifer Mercer z amerykańskiej National Science Foundation, komentując sytuację na Grenlandii „I wydaje się, że pojawiają się one coraz częściej” – podkreślała Mercer.

Indrani Das, glacjolog z Columbia University, zwracał uwagę, że tego rodzaju opady mogą przyspieszać utratę lodu. W rozmowie z „The Sydney Morning Herald” podkreslał on, że woda znajdująca się na lodzie czyni pokrywę jeszcze bardziej podatną na topnienie.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii przekroczyły punkt krytyczny. Nie zatrzymamy ich topnienia

Badania z ostatnich lat wskazują, że lodowce Grenlandii znikają w tempie 7 razy szybszym niż jeszcze w latach 90-tych. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds wykazali, że od 1992 roku wyspa utraciła ilość lodu odpowiadającą podniesieniu się poziomu mórz i oceanów o nawet 10,6 milimetra. Lodu jest jednak na tyle, by do 2100 roku przyczynić się nawet do wzrostu o nawet 12 centymetrów. Więcej na temat wspomnianych badań informowaliśmy TUTAJ.

_

Zdjęcie: Grenlandia. Shutterstock/Vadim Nefedoff

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.