Udostępnij

Do Europy zawitała kolejna fala upałów. Zachód notuje rekordy temperatur, w Polsce trwa susza rolnicza

25.07.2019

Paryż, Edynburg, Cambridge – w kolejnych miastach zachodniej Europy padały w czwartek rekordy temperaturowe. Najwyższą z nich – blisko 43 stopnie Celsjusza – odnotowali meteorolodzy w stolicy Francji. W Europę uderzyła tzw. „druga fala upałów”, która choć ma mniejszy zasięg, w wielu miejscach wiąże się z wyższymi temperaturami niż miało to miejsce w czerwcu.

Pierwsza fala upałów, z jaką zmagaliśmy się w tym sezonie, miała miejsce przed miesiącem. Wówczas rekordy temperaturowe odnotowano w Niemczech, na Czechach, a także w Polsce. [Aż do 38,2 stopni Celsjusza wzrosła temperatura w miejscowości Radzyń, o czym informowaliśmy tutaj.]

Tym razem fala ciepłego powietrza, która dotarła nad Europę, jest bardziej uciążliwa w zachodniej części kontynentu. W Polsce, choć temperatury raczej nie przekroczą granicy 30 stopni, przedłużający się brak dłuższych opadów przekłada się na niski poziom rzek, wód gruntowych i – co najistotniejsze – suszę rolniczą.

Na Zachodzie rekordowo

Rekord temperaturowy – 42,6 stopni Celsjusza – odnotowano w czwartek m.in. w stolicy Francji. W całej historii paryskich pomiarów termometry tylko raz przekroczyły 40 kresek, a miało to miejsce w 1947 roku. Wyjątkowo gorąca była również noc ze środy na czwartek (ok. 25 stopni Celsjusza). Zdaniem meteorologów tak ciepłe noce Paryżanie przeżywali ostatnio podczas fali upałów w 2003 roku. [Wówczas zmarło w Europie 70 tys. osób, o czym więcej pisaliśmy tutaj.]

Najcieplejszy dzień w historii pomiarów miał miejsce także w chłodniejszym na ogół Edynburgu (31,2 °C), Cambridge (37,1 °C) oraz na Heathrow (37,6 °C).

Rekord dla całego Zjednoczonego Królestwa (38.5 °C, ustanowiony w sierpniu 2003 r.) nie został pobity, jednak zdaniem Met Office istnieje 60-procentowe prawdopodobieństwo, że dojdzie do tego w tym roku, najprawdopodobniej w okolicach Londynu.

Krajowy rekord został ustanowiony natomiast w Holandii, gdzie termometry wskazały w czwartek 39,4 °C, a także w Belgii (40,2 °).

W Polsce koło 30°C, jednak wciąż sucho

Temperatury w Polsce oscylowały w czwartek w granicach 30 stopni Celsjusza, jednak nie oznacza to, że temperatury nie stanowią problemu. Jak poinformował państwowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, w okresie od 21 maja do 20 lipca tego roku suszę rolniczą notowano na terenie 15 województw. Wyjątkiem jest jedynie woj. małopolskie.

Według danych IUNG suszą dotknięte są wszystkie monitorowane uprawy: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Najgorzej ma się sytuacja wśród upraw kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę. W ich przypadku suszę odnotowano w 1692 gminach, czyli w 68,31 proc. gmin kraju.

Z powodu trwającej suszy w części województw istnieje ponadto zagrożenie tzw. niżówką hydrogeologiczną, której skutkiem może być brak wody w płytszych ujęciach wody, przede wszystkim przydomowych studniach. [Szerzej o ostrzeżeniu PSH informowaliśmy tutaj.]

 

* Artykuł zmieniono 26.07. Zaktualizowano temperaturę w Paryżu.

Źródła: Met Office, The Guardian, KNMI, STV, IUNG Puławy

Zdjęcie: Shutterstock/Colin Woods

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.