Udostępnij

Duda na szczycie Bidena pochwalił się dokumentem zakładającym wydobycie węgla do 2049 roku

23.04.2021

Andrzej Duda wystąpił podczas zwołanego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych szczytu klimatycznego. W krótkim przemówieniu mówił o wkładzie Polski w walkę z kryzysem klimatycznym. Niestety jego propozycje wypadły blado nawet w porównaniu z krajami, których nie kojarzymy zazwyczaj z ekologią.

Andrzej Duda był jedynym przywódcą z regionu Europy Środkowo-Wschodniej zaproszonym na Leaders Summit. Wirtualne spotkanie, podczas którego międzynarodowi politycy łączyli się z Waszyngtonem, dla wielu był okazją do przedstawienia nowych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Inni powtórzyli znane już deklaracje.

Brazylia z celem neutralności klimatycznej

Wielu liderów raczej uciekało od konkretów. Zdarzyło się jednak kilka niespodzianek. Kojarzony z wycinką Amazonii prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wyznaczył nowy cel osiągnięcia neutralności klimatycznej dla swojego kraju. Według południowoamerykańskiego lidera będzie to możliwe w 2050 roku. Bolsonaro chce też całkowicie wyeliminować nielegalne karczowanie lasów do 2030 roku.

Czytaj także: Rząd ustalił szczegóły umowy z górnikami. Jeszcze trzy dekady z węglem?

Z kolei premier polegającej na energii z węgla Japonii podniósł cel redukcyjny na 2030 rok z 26 do 46 procent. Kanada zobowiązała się do obniżenia emisji o 40-45 procent w ciągu 9 lat w stosunku do poziomów z 2005 roku. Korea Południowa obiecała odejście od finansowania inwestycji węglowych.

Duda na szczycie klimatycznym. Przemówienie bez ambicji

Jak na tym tle wypadł Andrzej Duda? Prezydent trzymał się raczej ogólników, unikając jasnych deklaracji dotyczących klimatycznych celów Polski. Kilka razy pochwalił się za to polskimi sukcesami dotyczącymi ekologii – między innymi trzykrotnym zorganizowaniem klimatycznej konferencji COP pod egidą ONZ. Według Dudy stanowi to duży wkład w opracowanie Porozumienia Paryskiego. Prezydent mówił też o ogólnoeuropejskim celu ograniczenia emisji do zera netto w ciągu kolejnych 29 lat.

„Polska bierze udział w tych staraniach i zachęca innych do podążania tym śladem” – mówił Duda. Wspomniał też o inicjatywie Trójmorza i rozmowach dotyczących klimatu z prezydentami Litwy, Bułgarii i Słowenii

Według Dudy w przyszłości Polska może odgrywać znaczącą rolę na rynku samochodów elektrycznych, szczególnie jako dostawca baterii litowo-jonowych. Prezydent sukcesem określił też osiągnięcie porozumienia na linii rząd-górnicy. Zakłada ono dalsze wydobycie w śląskich kopalniach węgla aż do 2049 roku.

Eksperci krytycznie o wystąpieniu Dudy:

Słowa Dudy zdążyli już skomentować niektórzy z ekspertów. Krytycznie do wystąpienia prezydenta odniósł się między innymi Krzysztof Jędrzejewski z Koalicji Klimatycznej. W swoim komentarzu ekspert podkreśla, że polska polityka klimatyczna nie nadąża za zmianami gospodarczymi na świecie.

– A chwalenie się podpisanym wczoraj irracjonalnym porozumieniem o wydobywaniu węgla do 2049 roku, zaiste zabrzmiało wręcz jak chory żart. Może prezydent Duda pomylił spotkania. Był na szczycie klimatycznym, a nie na mitingu lobby węglowego – ironizuje Jędrzejewski.

Czytaj także: Polska obawia się nagłego wstrzymania wydobycia węgla w Turowie. “Nieodwracalne szkody”

Polski wkład w kończący się szczyt krytycznie oceniła również Izabela Zygmunt z think-tanku WiseEuropa. Zauważyła jednocześnie, że szczyt przyniósł sporo pozytywów, a niektórzy z liderów wyrażali się z entuzjazmem o czekających ich kraje zmianach gospodarczych.

– Wypowiedź prezydenta Dudy mocno odbiegała od tego tonu – prezydent w przeciwieństwie do innych nie mówił z optymizmem o przyszłości, tylko przypomniał katalog przeszłych osiągnięć Polski. – ocenia Zygmunt. – Widać stąd, że myślenie polskich władz o transformacji energetycznej ciągle jest na etapie wyobrażania sobie jej jako kosztu i wyzwania, podczas gdy świat jest już w zupełnie innym miejscu – dodaje.

Prezydent Duda na szczycie klimatycznym próbował stworzyć wrażenie, że w Polsce prowadzona jest jakakolwiek polityka klimatyczna – mówi z kolei Dominika Lasota z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

– To zwyczajnie nieprawda. Jedyne czym może pochwalić się polska władza, to ignorowanie kryzysu klimatycznego, opóźnianie realnie sprawiedliwej transformacji energetycznej i gospodarczej, oraz drwienie z przyszłości wszystkich obywateli i obywatelek – zaznacza aktywistka.

Zdjęcie: fotokon/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.