Udostępnij

Zobacz, jak planeta zmieniła się od 1984 roku. Nowe narzędzie Google z okazji Dnia Ziemi

22.04.2021

Timelapse” to najnowsza funkcja platformy Google Earth, przygotowana i ogłoszona przy okazji Dnia Ziemi. Dzięki niej można zobaczyć jak zmiany klimatu i środowiska wpłynęły na naszą planetę na przestrzeni lat.

Google Earth to platforma, która od 15 lat pozwala w trójwymiarze przyglądać się planecie. W tym roku na Dzień Ziemi dodana została nowa funkcja, pozwalająca uchwycić czwarty wymiar: czas. Jest to szczególnie ważne w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i ekologicznego.

Jak to działa? Wystarczy wejść na adres g.co/Timelapse. Można także wybrać odpowiednią opcję, korzystając z platformy Google Earth. Następnie będzie można wybrać konkretną lokalizację, dla której wygenerowany zostanie zestaw zdjęć satelitarnych z lat 1984-2020.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

Przygotowano także 800 gotowych filmów, które pokazują transformację wybranych miejsc na Ziemi. Wśród nich znalazły się m.in. brazylijskie lasy deszczowe i zanikające Jezioro Aralskie.

„Nasza planeta doświadczyła gwałtownych zmian środowiskowych w ciągu ostatniego półwiecza – bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości. Nowa funkcja Timelapse w Google Earth łączy 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat w interaktywne doświadczenie” – napisał na Twitterze Sundar Pichai, dyrektor generalny spółek Google i Alphabet.

_

Zdjęcie: Google Earth

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.