Zobacz, jak planeta zmieniła się od 1984 roku. Nowe narzędzie Google z okazji Dnia Ziemi

1263
0
Podziel się:

Timelapse” to najnowsza funkcja platformy Google Earth, przygotowana i ogłoszona przy okazji Dnia Ziemi. Dzięki niej można zobaczyć jak zmiany klimatu i środowiska wpłynęły na naszą planetę na przestrzeni lat.

Google Earth to platforma, która od 15 lat pozwala w trójwymiarze przyglądać się planecie. W tym roku na Dzień Ziemi dodana została nowa funkcja, pozwalająca uchwycić czwarty wymiar: czas. Jest to szczególnie ważne w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego i ekologicznego.

Jak to działa? Wystarczy wejść na adres g.co/Timelapse. Można także wybrać odpowiednią opcję, korzystając z platformy Google Earth. Następnie będzie można wybrać konkretną lokalizację, dla której wygenerowany zostanie zestaw zdjęć satelitarnych z lat 1984-2020.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

Przygotowano także 800 gotowych filmów, które pokazują transformację wybranych miejsc na Ziemi. Wśród nich znalazły się m.in. brazylijskie lasy deszczowe i zanikające Jezioro Aralskie.

„Nasza planeta doświadczyła gwałtownych zmian środowiskowych w ciągu ostatniego półwiecza – bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości. Nowa funkcja Timelapse w Google Earth łączy 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat w interaktywne doświadczenie” – napisał na Twitterze Sundar Pichai, dyrektor generalny spółek Google i Alphabet.

_

Zdjęcie: Google Earth

Podziel się: