Udostępnij

Dziś Dzień Bez Samochodu. W wielu miastach autobusem lub tramwajem można jechać bez biletu

22.09.2020

We wtorek 22 września obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu – święto, które przypominać ma nam o tym, że spaliny nie są obojętne dla środowiska, jakości powietrza i tym samym naszego zdrowia. Z tej okazji w wielu miastach, także w Polsce, komunikacją zbiorową podróżować można za darmo. Dla wielu jednak samochód to nie tyle wybór, co jedyny dostępny środek transportu.

Europejski Dzień Bez Samochodu to święto zainicjowane przed 20 laty przez Komisję Europejską, choć podobne, lokalne inicjatywy pojawiały się w wielu krajach od lat 90-tych XX wieku. Głównym jego założeniem jest skłonienie obywateli do refleksji nad wpływem, jaki ruch samochodowy wywiera na środowisko zachęta do skorzystania z dostępnych alternatyw.

W Polsce święto pojawiło się w 2004 roku, wówczas pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Czytaj także: Transport publiczny mimo COVID-19 jest bezpieczny? W Niemczech tylko 0,2 proc. zakażeń w komunikacji

W ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu w wielu większych miastach Polski komunikacją publiczną możemy podróżować za darmo. W niektórych, jak m.in. w Szczecinie, Krakowie, Warszawie czy Gorzowie Wielkopolskim, dotyczy to wszystkich podróżnych.

W większości największych miast zwolnienie z konieczności posiadania biletów dotyczy jednak jedynie właścicieli lub współwłaścicieli samochodów, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego. Tak jest m.in. w Łodzi, Poznaniu, Trójmieście czy Bydgoszczy.

Warto więc sprawdzić szczegóły, zanim do autobusu lub tramwaju wsiądziemy bez ważnego biletu.

Mając pod ręką odpowiedną infrastrukturę, Dzień Bez Samochodu obchodzić można wybierając rower, spacer, czy też hulajnogę, do czego zachęcają dziś różne organy administracji państwowej. Problem w tym, że nie wszyscy są w stanie dotrzeć w ten sposób tam, gdzie muszą – podobnie jak nie wszyscy mają dostęp do dobrej jakości usług komunikacji zbiorowej.

Czytaj także: Badanie PAS: Polacy chcą lepszego transportu zbiorowego i mniej aut w miastach

Na problem ten zwraca uwagę m.in. Polski Alarm Smogowy, który w swoich propozycjach strategii walki z zanieczyszczeniami transportowymi wskazuje na konieczność odbudowy lokalnego transportu publicznego. Według PAS nowe standardy obsługi wsi i mniejszych miejscowości powinny gwarantować wszystkim, także osobom niezmotoryzowanym, dojazd do większych ośrodków.

Polski Alarm Smogowy chce, by ustalona została w tym celu minimalna liczba kursów obsługujących polskie miejscowości oraz odpowiedni czas przejazdu do miejscowości gminnych, powiatowych czy wojewódzkich [Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Doin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.