Udostępnij

Kupią rowery dzieciom z biednych domów, żeby mogły swobodnie się przemieszczać i uczyć nowych rzeczy

28.09.2021

Szkockie władze ruszają właśnie z pilotażem nowego programu, w którym dzieci z biedniejszych rodzin dostaną od władz rowery. Plan jest taki, że łatwiej będzie im dojechać do szkoły, ale zyskają także więcej niezależności, pewności oraz okazji do poznawania nowych miejsc i możliwości. Dodatkowo władze liczą, że będzie to dobra metoda promowania zdrowych metod przemieszczania się.

Program jest realizacją jednego ze zobowiązań nowego szkockiego rządu. Pilotaż ma potrwać rok, a w jego ramach rowery trafią do 300 uczniów z pięciu szkół – podstawowych oraz średnich. Otrzymają je uczniowie, których nie stać na zakup własnego roweru. Politycy ogłaszając go dużo mówili o ambitnych celach i bezemisyjnej gospodarce.

– Korzyści z zapewnienia dzieciom większego dostępu do rowerów są oczywiste. To zwiększa równość szans w budowaniu umiejętności potrzebnych w życiu, pewności siebie, niezależności i nauka zdrowych oraz zrównoważonych zwyczajów związanych z podróżowaniem już od najmłodszych lat. Zapewnienie, że więcej dzieci może wybrać aktywne sposoby podróżowania jest kluczowe, by udało nam się zrealizować ambitne cele związane z osiągnięciem neutralności dla klimatu – mówił minister transportu Graeme Day, kiedy inaugurował projekt.

Sama idea jest jednak dużo prostsza niż wynikałoby z przemówień polityków.

Czytaj również: WHO zaleca poruszanie się rowerem

Efekt Glasgow

Chodzi w tym przede wszystkim o walkę z wykluczeniem. Na miejsce realizacji projektu wybrano jedną z najbiedniejszych dzielnic Glasgow, która jest jednocześnie jednym z najbiedniejszych miejsc w Szkocji. Z biedą wiążą się tam liczne problemy społeczne oraz zdrowotne. Na Wyspach mówi się nawet o tzw. „efekcie Glasgow„.

To hasło, które zwraca uwagę na dużą liczbę problemów zdrowotnych oraz krótką oczekiwaną długość życia w tym szkockim mieście. Ta odbiega od średniej dla Europy oraz Wysp i np. 25 proc. żyjących tam mężczyzn umiera przed 65 rokiem życia. Ale, co ciekawe, efekt nie dotyczy wszystkich. W bogatszych dzielnicach miasta jest całkiem nieźle.

Statystyki ciągną w dół sąsiedztwa najbiedniejsze.

I to właśnie między innymi dla nich przygotowano program, w którym uczniowie szkół dostaną rowery. Dzięki temu dzieci mają zyskać możliwość przemieszczania się po mieście i poszukania sobie nowych zainteresować i okazji do przyjrzenia się innym częściom Glasgow. Podpatrzyć, jak jest gdzie indziej i inaczej pomyśleć o swojej okolicy.

Albo pomyśleć o tym, by się – być może – z niej wyrwać.

Po roku ma nastąpić ocena programu, która będzie dotyczyła nie tylko tego, jak dostęp do rowerów wpłynął na dzieci, ale też najlepszych metod ich udostępniania i zapewniania, jak największych korzyści dla lokalnej gospodarki.

Szkoci chcą bowiem także, by program zapewnił zajęcie serwisom i komisom rowerowym.

Czytaj również: lekarze będą mogli zapisywać abonament na miejskie rowery

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.