Udostępnij

Policz, ile dni życia zyskasz i ile „posadzisz” drzew, jeżeli zrezygnujesz z samochodu

29.11.2018

Omni Calculator to firma z Krakowa, która robi kalkulatory. I są to bardzo fajne i bardzo różne kalkulatory. To oni, wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym,  zrobili ten, w którym można policzyć, równowartość ilu papierosów rocznie „wypalasz”, oddychając polskim powietrzem. Ale nie jest to jedyna rzecz, którą na ich stronie warto się pobawić. Mają tam bowiem więcej prostych zabawek, które otwierają oczy na różne sprawy.

Bardzo ciekawy jest kalkulator, który pozwala przeliczyć zamianę samochodu na rower na dodatkowe dni życia oraz redukcję emisji CO2. A tę ostatnią na liczbę drzew, które byłyby potrzebne, by emisję z naszej rury wydechowej pochłonąć.

Przykładowe wyliczenie: 10 kilometrów dziennie pokonywanych do pracy w godzinach szczytu palącym 6 l/100km benzyniakiem z 2006 roku oznacza, że po przesiadce na rower my zyskamy 14,5 dnia życia na każdy rok, kiedy będziemy podróżować na dwóch kółkach. Do tego w kieszeni zostanie nam około 1500 złotych, a atmosfera nie wzbogaci się o 860 kilogramów CO2 rocznie, co jest równowartością tego, co może pochłonąć 40 drzew.

Policzcie sobie zresztą sami, co możecie zyskać po takiej zamianie, albo co wszyscy zyskują na tym, że do pracy jeździcie na rowerze lub przynajmniej inaczej niż samochodem:

Car vs. Bike Calculator

Na stronie Omni jest też więcej ciekawych „ekologicznych” i nie tylko kalkulatorów.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.