Policz, ile dni życia zyskasz i ile „posadzisz” drzew, jeżeli zrezygnujesz z samochodu

5042
1
Podziel się:
Emisja CO2 samochodu

Omni Calculator to firma z Krakowa, która robi kalkulatory. I są to bardzo fajne i bardzo różne kalkulatory. To oni, wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym,  zrobili ten, w którym można policzyć, równowartość ilu papierosów rocznie „wypalasz”, oddychając polskim powietrzem. Ale nie jest to jedyna rzecz, którą na ich stronie warto się pobawić. Mają tam bowiem więcej prostych zabawek, które otwierają oczy na różne sprawy.

Bardzo ciekawy jest kalkulator, który pozwala przeliczyć zamianę samochodu na rower na dodatkowe dni życia oraz redukcję emisji CO2. A tę ostatnią na liczbę drzew, które byłyby potrzebne, by emisję z naszej rury wydechowej pochłonąć.

Przykładowe wyliczenie: 10 kilometrów dziennie pokonywanych do pracy w godzinach szczytu palącym 6 l/100km benzyniakiem z 2006 roku oznacza, że po przesiadce na rower my zyskamy 14,5 dnia życia na każdy rok, kiedy będziemy podróżować na dwóch kółkach. Do tego w kieszeni zostanie nam około 1500 złotych, a atmosfera nie wzbogaci się o 860 kilogramów CO2 rocznie, co jest równowartością tego, co może pochłonąć 40 drzew.

Policzcie sobie zresztą sami, co możecie zyskać po takiej zamianie, albo co wszyscy zyskują na tym, że do pracy jeździcie na rowerze lub przynajmniej inaczej niż samochodem:

Car vs. Bike Calculator

Na stronie Omni jest też więcej ciekawych „ekologicznych” i nie tylko kalkulatorów.

Podziel się: