Policz, ile dni życia zyskasz i ile „posadzisz” drzew, jeżeli zrezygnujesz z samochodu

2030
1
Podziel się:
Emisja CO2 samochodu

Omni Calculator to firma z Krakowa, która robi kalkulatory. I są to bardzo fajne i bardzo różne kalkulatory. To oni, wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym,  zrobili ten, w którym można policzyć, równowartość ilu papierosów rocznie „wypalasz”, oddychając polskim powietrzem. Ale nie jest to jedyna rzecz, którą na ich stronie warto się pobawić. Mają tam bowiem więcej prostych zabawek, które otwierają oczy na różne sprawy.

Bardzo ciekawy jest kalkulator, który pozwala przeliczyć zamianę samochodu na rower na dodatkowe dni życia oraz redukcję emisji CO2. A tę ostatnią na liczbę drzew, które byłyby potrzebne, by emisję z naszej rury wydechowej pochłonąć.

Przykładowe wyliczenie: 10 kilometrów dziennie pokonywanych do pracy w godzinach szczytu palącym 6 l/100km benzyniakiem z 2006 roku oznacza, że po przesiadce na rower my zyskamy 14,5 dnia życia na każdy rok, kiedy będziemy podróżować na dwóch kółkach. Do tego w kieszeni zostanie nam około 1500 złotych, a atmosfera nie wzbogaci się o 860 kilogramów CO2 rocznie, co jest równowartością tego, co może pochłonąć 40 drzew.

Policzcie sobie zresztą sami, co możecie zyskać po takiej zamianie, albo co wszyscy zyskują na tym, że do pracy jeździcie na rowerze lub przynajmniej inaczej niż samochodem:

Car vs. Bike Calculator

Na stronie Omni jest też więcej ciekawych “ekologicznych” i nie tylko kalkulatorów.

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Obserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Gość
Obserwator

Wypociny jakiegoś lewaka niczym nie poparte. Lepszym rozwiązaniem byłoby usprawnienie dotychczasowych pojazdów i w końcu ujawnienie konstrukcji napędzanych wodą lub wodorem oraz zakazanie wycinki lasów do celów przemysłowych na potężną skalę. W Polsce lasy są bezlitośnie wycinane w imię interesów ekonomicznych zagranicznych korporacji. Tego ekolodzy dziwnym zbiegiem okoliczności się nie dopominają. Wszyscy bezmyślnie patrzą na tą masową wycinkę i nikt nie piśnie słowem bo te korporacje to państwo w państwie. Środowiska ekologów obecnie wykorzystywane są do ochrony interesów korporacji, wrogo nastawionych wobec Polski państw i różnych lobbystów. Problemy ochrony środowiska wybiórczo są traktowane przez środowiska ekologów w zależności czyje interesu… Czytaj więcej »