Udostępnij

Eksperci proponują podatek dla osób, które najczęściej latają samolotami

02.04.2021

Za emisje z lotnictwa odpowiada niewielka grupa podróżujących – wynika z raportu organizacji Possible. Wobec zaobserwowanych nierówności autorzy analizy proponują wprowadzenie progresywnego podatku dla najczęściej latających.

Najnowszy raport brytyjskiej organizacji Possible ujawnia nierówności, jeśli chodzi o emisje dwutlenku węgla generowane w trakcie podróży lotniczych. Z danych zebranych i przeanalizowanych przez Brytyjczyków wynika, że w najbardziej emisyjnych krajach to niewielka grupa osób odpowiada za większość lotów pasażerskich. A więc i za ich wpływ na klimat.

Czytaj także: Nowe prawo klimatyczne we Francji: likwidacja lotów krajowych, zakaz sprzedaży kopcących aut

Emisje z lotnictwa. Rozwiązaniem podatek dla podróżnych?

Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii około 15 proc. pasażerów odpowiada za 70 proc. lotów. W Stanach Zjednoczonych 12 proc. osób korzysta z dwóch trzecich podróży samolotowych, natomiast we Francji – 2 proc. za 50 proc. lotów. Duże nierówności odnotowano w przypadku wysokoemisyjnych krajów azjatyckich. W Chinach 5 proc. gospodarstw domowych odpowiada za 40 proc. lotów, a w Indiach – 1 proc. za 45 proc. podróży.

Podobne zjawisko zaobserwowano również w innych krajach, m.in. w Kanadzie czy Holandii. Dlatego autorzy raportu postulują, by w związku z tym wprowadzony został progresywny podatek dla najczęściej podróżujących. Dzięki temu dodatkowa opłata nie dotknęłaby osób, które od czasu do czasu odwiedzają rodzinę lub wybierają się na wakacje.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Podobne wnioski płyną także z innych badań. W ubiegłym roku na łamach „Global Environmental Change” ukazało się opracowanie dotyczące nierówności w podróżach lotniczych w 2018 roku. Wynika z niego, że za 50 proc. dwutlenku węgla emitowanego w ramach lotów komercyjnych odpowiadał 1 proc. populacji świata. Tylko 2-4 proc. ludności świata skorzystało z lotu międzynarodowego, natomiast 11 proc. z jakiejkolwiek podróży lotniczej.

_

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/stockphoto mania

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.