Udostępnij

Energetyka odnawialna rozwija się w rekordowym tempie pomimo pandemii

12.11.2020

Niemal 90 proc. nowych mocy zainstalowanych w światowej energetyce w 2020 roku będą stanowić źródła odnawialne – wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). W 2021 roku przyrost OZE ma być najszybszy od 6 lat.

W najnowszym raporcie IEA podkreślono, że wzrost mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej – wiatrowej, słonecznej i wodnej – wyniesie w tym roku niemal 200 gigawatów. Stanowi to 90 proc. łącznego przyrostu mocy w energetyce światowej.

Przyczyn szybkiego tempa rozwoju OZE autorzy dokumentu upatrują w popycie generowanym przez Chiny i Stany Zjednoczone: w obydwu krajach łączny przyrost mocy w energetyce słonecznej i wiatrowej będzie wyższy o 30 proc. niż przed rokiem. Z analiz wynika, że jedną z przyczyn wzrostu stanowią kończące się programy zachęt do inwestycji, co do których nie było pewności, czy i w jakim stopniu będą kontynuowane.

Czytaj także: Kolejny kraj zapowiada neutralność dla klimatu do 2050 roku

Z prognoz agencji wynika ponadto, że przyszły rok będzie jeszcze bardziej owocny dla energetyki odnawialnej, a to za sprawą opóźnień w realizowanych inwestycjach, spowodowanych pandemią koronawirusa. Głównym motorem rozwoju OZE ma być wówczas Unia Europejska i Indie, przyczyniając się do największego przyrostu mocy od 2015 roku. Pierwsze skrzypce grać będą jednak Indie, które – według prognoz IEA – mają szansę podwoić tegoroczny wzrost w energetyce odnawialnej.

W dalszej perspektywie, tj. po 2022 roku, kluczowe dla rozwoju OZE będą decyzje polityczne, m.in. nowej administracji w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Pierwsze komentarze po wygranej Joe Bidena. “Powrót USA do gry o klimat jest bardzo ważny”

„Odnawialne źródła energii są odporne na kryzys związany z COVID-19, ale nie na niepewność polityczną” – powiedział dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA. „Rządy mogą rozwiązać ten problem, przyczyniając się do trwałego ożywienia i przyspieszenia przejścia na czystą energię. Na przykład w USA, jeśli proponowana polityka przyszłej administracji zostanie wdrożona, może ona doprowadzić do gwałtownego rozwoju fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, przyczyniając się do szybszej dekarbonizacji sektora energetycznego” – podkreśla dr Birol.

_

Z całością raportu IEA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/RossHelen

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.